eurogory.com
"W alpinizmie, jak w życiu, trzeba mieć szczęście, więc trzeba być na tyle szybkim, aby zawsze zdążyć je schwytać." — Riccardo Cassin

Wysokie Taury — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Lodowiec Pasterze, dość szybko topniejący wskutek globalnego ocieplenia
Lodowiec Pasterze,
dość szybko topniejący wskutek globalnego ocieplenia
Wysokie Taury (Hohe Tauern), pasmo górskie w Alpach Wschodnich, biegnie przez trzy kraje związkowe — Salzburg, Karyntię i Tyrol. Tworzą rozległy łańcuch, w składzie którego wyróżnia się zwykle szereg podrzędnych masywów (idąc od zachodu: Venedigergruppe, Granatspitzgruppe, Glocknergruppe, Goldberggruppe, Ankogelgruppe, oraz kilka mniej ważnych grup górskich na południe od głównej grani Wysokich Taurów). Sąsiadują m.in. z Alpami Zillertalskimi na zachodzie oraz Niskimi Taurami na wschodzie. Park Narodowy Wysokie Taury (Nationalpark Hohe Tauern), otwarty w 1971 r., to największy park narodowy w Austrii (ponad 1800 km2). Najwyższy szczyt — Großglockner (3798 m n.p.m.), to jednocześnie najwyższy szczyt Austrii. Najwyższe szczyty są trudno dostępne, na niektóre z nich prowadzą drogi odpowiednie dla bardziej doświadczonych turystów. Posiadają typowo alpejską rzeźbę terenu z ostrymi graniami, niemal pionowymi ścianami skalnymi i głębokimi dolinami. Rzeźba ta jest wynikiem działalności lodowców, które zachowane są w wyższych partiach masywu (najdłuższy z nich oraz w całych Alpach Wschodnich — Lodowiec Pasterze, pokrywa obszar ok. 20 km2 i ma prawie 9 km długości). Wysokie Taury mają układ niemal idealnie równoleżnikowy. Od ich głównej grani w kierunku północnym i południowym odchodzą granie boczne. W obrębie głównej grani Wysokich Taurów brak nisko położonych przełęczy dogodnych dla komunikacji kolejowej i drogowej. Dwa ważne, biegnące w poprzek masywu tunele posiadają istotne znaczenie dla komunikacji międzynarodowej: otwarty w 1909 r. kolejowy Tunel Tauryjski (o długości 8,5 km) oraz tunel drogowy Felbertauern, przez który wiedzie autostrada. Duże zasoby licznych rzek górskich pozwalają na ich wykorzystanie w hydroenergetyce (największa hydroelektrownia znajduje się w dolinie Kaprun na południe od Zell-am-See). Walutą w Austrii jest euro.

Transport

Strona internetowa kolei austriackich ÖBB (Österreichische Bundesbahnen) — kliknij tutaj. Podróżujących samochodem (który jest zdecydowanie najlepszą opcją dotarcia w większość rejonów Alp) zachęcamy do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualne komunikaty na temat stopnia zagrożenia lawinowego oraz prognozę pogody w Alpach Austriackich można sprawdzić tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów w Alpach Austriackich czuwa ÖBRD — Österreichischer Bergrettungsdienst. Pamiętajmy o tym, że jadąc w Alpy powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.

Atrakcje turystyczne regionu

Wodospady Krimml
Wodospady Krimml
Przez Wysokie Taury, wspinając się nawet nieco ponad 2500 m n.p.m. (dokładniej na 2571 m n.p.m. — szczyt Edelweißspitze), prowadzi jedna z najwyżej położonych dróg w Europie — robiąca olbrzymie wrażenie Großglockner Hochalpenstrasse, zaczynająca się w Zell-am-See i przecinająca jedne z najbardziej malowniczych regionów Austrii, a kończąca się w miejscowości Heiligenblut. Od początku listopada do końca kwietnia jest zamknięta ze względu na obfite opady śniegu. Jednym z najpopularniejszych turystycznie miejsc w Wysokich Taurach są również wodospady Krimml — woda spada tu z wysokości 380 metrów, czyniąc to miejsce najwyższym wodospadem w Europie. Poza tym koniecznie trzeba odwiedzić niedaleki, urokliwy Innsbruck — zimową stolicę Austrii. Nie brakuje w tym mieście ciekawych architektonicznie, zabytkowych miejsc, a także między innymi tutaj odbywa się znany noworoczny turniej skoków narciarskich — Turniej Czterech Skoczni. Region Wysokich Taurów to jednak przede wszystkim piękne, najwyższe w Austrii góry, których szczytowe partie nie są już przeznaczone dla każdego turysty.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Wysokich Taurach

Przejdź do propozycji wycieczek

Wysokie Taury na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody