eurogory.com
"Góry wymagają respektu i cierpliwości. Na sukces składają się tysiące doświadczeń. Z faktu, że ktoś jest bardzo sprawny technicznie w skałach, nie wynika jeszcze, że poradzi sobie w górach w trudnej sytuacji, w czasie załamania pogody lub lawiny, w razie śmierci partnera czy wypadku. Można się tego nauczyć jedynie przez długoletnią praktykę. Ale przede wszystkim najważniejsza jest miłość do gór." — Krzysztof Wielicki

Alpy Kotyjskie — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Charakterystyczny, wybijający się ponad otoczenie wierzchołek Monte Viso
Charakterystyczny, wybijający się ponad otoczenie
wierzchołek Monte Viso (3841 m n.p.m.)
Alpy Kotyjskie (fr. Alpes cottiennes, wł. Alpi Cozie) są częścią Alp Zachodnich, od południa sąsiadując z Alpami Nadmorskimi (granicę wyznacza przełęcz Colle della Maddalena (1991 m n.p.m.) i rzeka Stura di Demonte), natomiast od północy z Alpami Graickimi (tu granicę wyznacza przełęcz Col du Mont Cenis (2083 m n.p.m.) i rzeka Dora Riparia). Góry te leżą na obszarze Francji oraz Włoch. Ich najwyższy szczyt to Monte Viso, wznoszący się na 3841 m n.p.m. W jego masywie początek bierze najdłuższa rzeka we Włoszech — Pad. Monte Viso, ze względu na swoją znaczną wysokość, mocno się wyróżnia wśród okolicznych szczytów — jego charakterystyczny wierzchołek łatwo dostrzec z wielu czterotysięczników, m.in. w Alpach Graickich. Warto wspomnieć, że Monte Viso to także najwyższy szczyt Piemontu — regionu Włoch, którego stolicą jest niedaleki Turyn (Torino). Po stronie włoskiej znajduje się kilka bardzo długich dolin rzek będących dopływami Padu. Do ważniejszych miasteczek u stóp Alp Kotyjskich należą Briançon we Francji i Saluzzo we Włoszech. Walutą w obu krajach jest euro.

Transport

Podróżujących samochodem (który jest zdecydowanie najlepszą opcją dotarcia w większość rejonów Alp) zachęcamy do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualne komunikaty na temat stopnia zagrożenia lawinowego oraz prognozę pogody w Alpach Francuskich można sprawdzić tutaj, dla Alp Włoskich — tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów we francuskiej części Alp czuwają m.in. wyspecjalizowane jednostki żandarmerii (udzielona przez nią pomoc jest bezpłatna, natomiast już za interwencję innego pogotowia górskiego trzeba słono zapłacić), natomiast we Włoszech CNSAS — Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico. Pamiętajmy o tym, że jadąc w Alpy powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (zasady korzystania w przypadku pobytu we Francji oraz Włoszech). Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.

Atrakcje turystyczne regionu

Po włoskiej stronie najatrakcyjniejszym turystycznie miastem jest z pewnością Turyn. Oprócz zabytków architektonicznych, znany jest przede wszystkim jako stolica sportów zimowych — m.in. w 2006 roku odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Poza tym bardzo popularny jest tutejszy klub piłkarski — Juventus Turyn. Jeśli chodzi o francuską stronę Alp Kotyjskich, warto wspomnieć, że dość daleko stąd położone są znane na całym świecie, mogące być miejscem regeneracji sił po alpejskich wędrówkach kurorty nad Morzem Śródziemnym — Nicea (Nice), Cannes, Saint Tropez czy księstwo Monako (Monaco) — znane m.in. z kasyna w Monte Carlo i corocznego wyścigu Formuły 1.

Mole Antonelliana (budowla ta powstała jako synagoga, obecnie mieści muzeum) w Turynie (Torino) i Alpy Kotyjskie w tle
Mole Antonelliana (budowla ta powstała
jako synagoga, obecnie mieści muzeum)
w Turynie (Torino) i Alpy Kotyjskie w tle
Wieże Palatyńskie, tworzące Bramę Palatyńską — jeden z najcenniejszych zabytków z czasów rzymskich w Turynie (Torino)
Wieże Palatyńskie, tworzące Bramę Palatyńską —
jeden z najcenniejszych zabytków z czasów rzymskich w Turynie (Torino)

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Alpach Kotyjskich

Przejdź do propozycji wycieczek

Alpy Kotyjskie na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody