eurogory.com
"Dla jednych góry są tylko rumowiskiem głazów, dla innych najwspanialszą architekturą, wniesioną ponad przemijaniem i trwaniem, dla jeszcze innych wiecznym niedosytem i niespełnieniem. Czym będą dla was — od was tylko zależy. Kochajcie je — będą coraz piękniejsze!" — Władysław Krygowski

Rodzaje sportów zimowych

Niewątpliwie wraz z nastaniem okresu zimowego wzrasta nasze zainteresowanie możliwością uprawiania typowych sportów dla tej pory roku. Z reguły rozgraniczyć można dwa podstawowe typy środowiska i miejsca, gdzie można je uprawiać. Jednym z nich jest śnieg, a drugim lód. Zdecydowanie najpopularniejsze są sporty uprawiane na śniegu. Jazda na nartach to chyba królowa sportów zimowych. W większości miejscowości górskich znajdują się profesjonalne stoki narciarskie, na których można jeździć zarówno na nartach jak i na desce snowboardowej. W wielu ośrodkach narciarskich można na miejscu wypożyczyć sprzęt oraz zapisać się na kurs lub zamówić go już wcześniej przy rezerwacji noclegu. Co interesujące, także w dużych miastach tworzone są sztuczne wzniesienia, na których następnie budowane są stoki narciarskie.

Narty oczywiście nie tylko nadają się do jazdy po ośnieżonych stokach. Niezwykle popularne są również biegi narciarskie. Mogą się one odbywać po specjalnie do tego wyznaczonych trasach lub po prostu tam, gdzie znajduje się dostateczna warstwa śniegu. Biegi narciarskie dzielą się na technikę klasyczną, czyli taką z większą pracą rąk oraz łyżwową, gdzie pracuje się głównie nogami. Na nartach można uprawiać także skoki narciarskie, aczkolwiek ten rodzaj sportu można bezpiecznie wykonywać jedynie na skoczniach, a także po specjalnym przeszkoleniu, gdyż niezwykle ważna jest tutaj technika.

W przypadku sportów uprawianych na lodzie wyróżnić można łyżwiarstwo szybkie, figurowe oraz hokej. W okresie zimowym można je uprawiać albo w halach sportowych, albo na specjalnie do tego przygotowanych naturalnych torach i lodowiskach. Poza hokejem, gdzie ważne jest skompletowanie całego ochronnego sprzętu, łyżwiarstwo wymaga jedynie dobrze naostrzonych i zabezpieczonych łyżew oraz ciepłego ubioru. Czasem na lodowiskach w hali możliwe jest uprawianie takich sportów przez cały rok.

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.7649 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego


Interesuje Cię prognoza pogody
dla innego pasma górskiego —
sprawdź ją wybierając jedno z nich tutaj.