eurogory.com
"(...) otarcie się o śmierć jest najwyższą nagrodą wspinactwa, zwycięstwa nad przeciwnościami przyrody i własnym lekiem." — Jan Alfred Szczepański

Alpy Zillertalskie — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Widok z Hochfeilera, w dole widać kawałek zbiornika Schlegeis-Speicher
Widok z Hochfeilera (3510 m n.p.m.),
w dole widać kawałek zbiornika
Schlegeis-Speicher (1782 m n.p.m.)
Alpy Zillertalskie (Zillertaler Alpen) leżą na pograniczu Austrii i Włoch, w głównej grani Alp Wschodnich. Nazwa tych gór pochodzi od tutejszej doliny Zillertal, znaną również jako ośrodek sportów zimowych (np. lodowiec Hintertux). Do głównych kurortów turystycznych należy tu m.in. Mayrhofen. Alpy Zillertalskie sąsiadują na zachodzie z Alpami Stubajskimi (zaliczanymi czasami do Alp Retyckich), natomiast na wschodzie — z Wysokimi Taurami. Na północ od nich rozciągają się dwa mniej znane alpejskie pasma — Alpy Tuxertalskie oraz Alpy Kitzbühelskie. Najwyżej, na wysokość 3510 m n.p.m., wznosi się w Alpach Zillertalskich szczyt Hochfeiler (wł. Gran Pilastro). Podobnie jak inne alpejskie pasma, tak i to ma bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną, zarówno jeśli chodzi o miejscowości turystyczne, jak i liczbę schronisk górskich. I również w tych górach poznawanie piękna Alp nie jest zarezerwowane tylko dla obytych z wysokimi górami turystów i alpinistów, każdy znajdzie tu coś dla siebie. W celu ochrony przyrody utworzono tu Park Krajobrazowy Alpy Zillertalskie (Naturpark Zillertaler Alpen). Walutą zarówno w Austrii, jak i we Włoszech jest euro.

Transport

Strona internetowa kolei austriackich ÖBB (Österreichische Bundesbahnen) — kliknij tutaj. Podróżujących samochodem (który jest zdecydowanie najlepszą opcją dotarcia w większość rejonów Alp) zachęcamy do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualne komunikaty na temat stopnia zagrożenia lawinowego oraz prognozę pogody w Alpach Austriackich można sprawdzić tutaj, dla Alp Włoskich — tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów w Alpach Austriackich czuwa ÖBRD — Österreichischer Bergrettungsdienst, natomiast we Włoszech CNSAS — Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico, jak również Bergrettungsdienst im AVS w regionie Südtirol. Pamiętajmy o tym, że jadąc w Alpy powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (zasady korzystania w przypadku pobytu w Austrii oraz we Włoszech). Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.

Atrakcje turystyczne regionu

Wodospady Krimml
Wodospady Krimml
U podnóży Alp Zillertalskich nie znajdziemy raczej znanych zabytków architektury. Bogactwem tego regionu są piękne góry, a jeśli mamy ochotę chwilę od nich odpocząć, nie zabraknie rozrywek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych — infrastruktura turystyczna w krajach alpejskich jest bardzo dobra. Warto również udać się w sąsiednie Wysokie Taury, gdzie dużą atrakcją są położone blisko Alp Zillertalskich i Mayrhofen wodospady Krimml — woda spada tu z wysokości 380 metrów, czyniąc to miejsce najwyższym wodospadem w Europie. Koniecznie trzeba również odwiedzić niedaleki, urokliwy Innsbruck — zimową stolicę Austrii. Nie brakuje w tym mieście ciekawych architektonicznie, zabytkowych miejsc, a także między innymi tutaj odbywa się znany noworoczny turniej skoków narciarskich — Turniej Czterech Skoczni.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Alpach Zillertalskich

Przejdź do propozycji wycieczek

Alpy Zillertalskie na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody