eurogory.com
"Pobudek do wspinania się po górach jest wiele, bardzo wiele, gdyż miłość do gór stanowi sferę doznań subiektywnych, a często też — irracjonalnych. Dlatego odpowiedzi "DLACZEGO?" najlepiej szukać w samym sobie. Każdego pcha ku górze jego własna siła i każdy znajduje we wspinaczce swoja własną radość." — Józef Nyka

Apeniny

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Corno Grande — najwyższy szczyt w Apeninach
Corno Grande (2912 m n.p.m.) —
najwyższy szczyt w Apeninach
Apeniny (powstałe w trakcie orogenezy alpejskiej) są bardzo długim łańcuchem górskim — jego długość wynosi aż 1350 km. Przy tym szerokość pasma nie jest duża — leży ono we Włoszech, nadając temu krajowi charakterystyczny kształt buta. Ciągną się przez obszar prawie całego kraju, od okolic Zatoki Genueńskiej na północy do Cieśniny Mesyńskiej, oddzielającej Włochy kontynentalne od Sycylii. Apeniny dzielimy na Apeniny Północne, Środkowe i Południowe, a te na mniejsze pasma. Najwyższym szczytem Apenin jest znajdujący się w ich środkowej części Corno Grande (2912 m n.p.m.) w Parku Narodowym del Gran Sasso. Przy dobrej widoczności widać z tego szczytu Morze Adriatyckie. U stóp Corno Grande położona jest miejscowość L'Aquila, którą 6 kwietnia 2009 roku nawiedziło silne trzęsienie ziemi, niedaleko stąd również do Rzymu i Watykanu.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Apeninach

Apeniny na summitpost.org: Park Narodowy del Gran Sasso

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3243 PLN

Prognoza pogody