eurogory.com
"Po wędrówce zostawiającej tak wiele wrażeń, człowiek chciałby stad wzlecieć jeszcze wyżej, by niebu i obłokom wykrzyczeć radość uniesienia, radość przestrzeni." — Jan Wiktor

Bałkany (Stara Płanina) — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Bałkany (Stara Płanina)


Położony u stóp szczytu Botew wodospad Rajsko Pryskało (najwyższy na Bałkanch — prawie 125 metrów wysokości), widziany przez pokrywę śnieżno-lodową
Położony u stóp szczytu Botew (2376 m n.p.m.) wodospad
Rajsko Pryskało (najwyższy na Bałkanch — prawie 125
metrów wysokości), widziany przez pokrywę śnieżno-lodową
Stara Płanina (Стара планина), pasmo górskie o długości około 550 km, biegnie od granicy z Serbią przez środkową Bułgarię do Morza Czarnego. Przecina je ok. 20 przełęczy, m.in. wąwóz rzeki Iskyr czy Przełęcz Szipka (1326 m n.p.m.), niedaleko której postawiono pomnik ku pamięci tych, którzy zginęli walcząc o wyzwolenie Bułgarii podczas wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877-1878. Pasmo to dzieli się na trzy zasadnicze części: Bałkan Zachodni, Środkowy oraz Wschodni. W każdej z nich znajduje się sporo schronisk oraz wytyczono wiele szlaków turystycznych. Najwyższym szczytem Starej Płaniny jest Botew (2376 m n.p.m.). Ciekawostką związaną z tymi górami jest fakt istnienia bardzo długiej, dobrze oznakowanej (dużo schronisk po drodze, w rozsądnych odległościach od siebie) trasy turystycznej o długości 650 km — biegnącej od granicy z Serbią nad Morze Czarne. Jej przejście zajmuje około 20 dni (plus minus 5 dni w zależności od tempa i warunków pogodowych), rekord pobił natomiast pewien maratończyk, który pokonał ją w 5 dni i 17 godzin. W celu ochrony przyrody utworzono tu m.in. rezerwat przyrody "Steneto", Park Przyrodniczy "Sinite Kamyni" na wschodnim skraju Bałkanu Środkowego, a w 1991 roku Park Narodowy "Bałkan Środkowy" (Национален парк „Централен Балкан”) — znany między innymi z pięknych wodospadów oraz szarotki alpejskiej. Na południe od Starej Płaniny rozciąga się pas kotlin subbałkańskich, oddzielających ją od innego, niższego pasma górskiego — Srednej Gory. Walutą w Bułgarii jest lew.

Transport

Jeśli nie przyjechaliśmy własnym samochodem, to komunikację zapewniają tu autobusy i busy, natomiast wariant dotarcia transportem publicznym do samej Bułgarii zależy od naszego budżetu. Wygodnie dotrzeć do stolicy Bułgarii — Sofii (София), skąd już nie tak daleko do zachodniej części Starej Płaniny. Bezpośrednie połączenie z Polski do Sofii zapewniają m.in. linie lotnicze LOT oraz przewoźnik autobusowy InterBus. Natomiast bezpośrednio z Polski dojedziemy latem pociągiem w okolice wschodniej części Starej Płaniny i położonych nad Morzem Czarnym Warny (Варна) i Burgas (Бургас) — kursuje w tym kierunku wagon bezpośredni (sypialny/kuszetka) PKP Intercity. Jeśli natomiast chodzi o podróżowanie po Bułgarii koleją, rozkład jazdy możemy sprawdzić na stronie tamtejszego przewoźnika BDZ (bezpośrednio z Polski dojedziemy latem do położonych nad Morzem Czarnym Warny i Burgas). Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w bułgarskich górach czuwa będące jednostką Bułgarskiego Czerwonego Krzyża — Górskie Pogotowie Ratunkowe (Планинската спасителна служба). Pamiętajmy o tym, że jadąc w bułgarskie góry powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Obowiązuje ono w konkretne dni naszego pobytu, a jego koszt jest niewielki (rzędu kilku złotych za jeden dzień). Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Atrakcje turystyczne regionu

W pobliżu Starej Płaniny znajdziemy kilka miejsc wartych odwiedzenia. Wszystko zależeć będzie tego, w której części tych gór będziemy przebywać — ciągną się one przecież przez całą Bułgarię, aż do Morza Czarnego. Z ich wschodniej części blisko do tak znanych nadmorskich kurortów jak Złote Piaski (Златни пясъци) czy Słoneczny Brzeg (Слънчев бряг). W tej okolicy znajdują się również dwa znane miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: nadmorskie miasteczko Nesebyr (Несебър) oraz tzw. Jeździec z Madary — jest to średniowieczna płaskorzeźba postaci na koniu przebijającej włócznią lwa, znajdująca się w okolicach miejscowości Madara (Мадара). Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO znajduje się również Cerkiew Bojańska w położonej nie tak daleko od pasm Bałkanu Środkowego i Zachodniego stolicy Bułgarii — Sofii.

Bałkan Środkowy
Bałkan Środkowy
Pomnik na Przełęczy Szipka
Pomnik na Przełęczy Szipka (1326 m n.p.m.)

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Bałkanach (Starej Płaninie)

Noclegi — Bałkany (Stara Płanina)

Bałkany (Stara Płanina) na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody