eurogory.com
"(...) otarcie się o śmierć jest najwyższą nagrodą wspinactwa, zwycięstwa nad przeciwnościami przyrody i własnym lekiem." — Jan Alfred Szczepański

Beskid Sądecki

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Leluchowa do Powroźnika grzbietem Gór Leluchowskich


»Leluchów — Kraczonik (934 m n.p.m.) — Zimne (918 m n.p.m.) — Przechyby (871 m n.p.m.) — Staw Czarna Młaka — Powroźnik«

Na szlaku w Górach Leluchowskich
Na szlaku w Górach Leluchowskich
Kolor szlaku
ok. 3,5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Propozycja wycieczki przez nieco zapomniany zakątek Beskidu Sądeckiego — Góry Leluchowskie. Początek niebieskiego szlaku w centrum wsi Leluchów. Dotarcie do wioski jest obecnie dość kłopotliwe, gdyż nie kursują tam obecnie żadne pociągi, a dwa autobusy dziennie dostosowane są do godzin pracy szkoły i nie kursują w dni wolne od nauki. Najlepiej skorzystać z taksówki w pobliskiej Muszynie. Jeśli już szczęśliwie dotrzemy do celu wyruszamy niebiesko znakowaną ścieżką pomiędzy zabudowaniami, a następnie stromo w górę odkrytymi łąkami (ładne widoki na słowackie pasmo Cergov). Przez pierwsze 30 -40 minut, szlak pnie się niemiłosiernie stromo w górę aż do osiągnięcia skalnej grani Kraczonika (934 m n.p.m.). Zdobywamy kolejno kulminację owego grzbietu lawirując pomiędzy skalnymi występami. Niestety partie szczytowe są zalesione i nie przedstawiają walorów widokowych. Sam skalny grzebień Kraczonika jest jednak warty uwagi. Obniżamy się stromo w dół i po nieco ponad 30 — 40 minutach szlak łagodnieje i prowadzi nas początkowo szeroką droga szutrową, a następnie wygodna droga leśną. Mijamy zalesiony wierzchołek Zimnego (918 m n. p.m.), o czym informuje nas tabliczka umieszczona na dawnym punkcie pomiarowym.

Skalny grzebień Kraczonika
Skalny grzebień
Kraczonika (934 m n.p.m.)
Jedna z licznych kapliczek na szlaku
Jedna z licznych kapliczek na szlaku

Wchodzimy następnie na rozległą polanę, gdzie nasz szlak spotyka się z żółtym relacji Muszyna — Muszynka (do Muszyny 3h 30 min., do Muszynki ok. 5 godzin). Wkrótce znaki żółte odbijają w prawo, my zaś przemierzamy ponownie gęsty las. Po drodze napotykamy kilka kapliczek nadrzewnych. Obok jednej z nich rozpoczyna się czarny szlak gminny do stawu Czarna Młaka oraz Powroźnika (około 2h 30 min. marszu). Niebieskie znaki zmierzają na wprost (do Powroźnika ok. 45 min. i dalej na Górę Parkową (741 m n.p.m.)), my zaś skręcamy w lewo. Ścieżka jest słabiej oznakowana jak to zwykle bywa w przypadku szlaków gminnych, więc należy zachować szczególną uwagę. Po kilkunastu minutach stajemy na rozdrożu (słabe oznakowanie!). Nasz szlak zbiega dalej w dół, my zaś również za znakami szlaku gminnego odbijamy na chwilę w lewo w stronę jeziorka. Po kilku minutach stajemy nad brzegiem zbiornika wodnego (drewniane ławki i pomost). Znajdujące się na wysokości 655 m n.p.m. jeziorko Czarna Młaka jest niewielkim stawem osuwiskowym o powierzchni lustra 15 x 20 m i maksymalnej głębokości 2,15 m. Staw został uznany za pomnik przyrody. Po odpoczynku wracamy do głównego ciągu szlaku. Stromą dolinką obniżamy się konsekwentnie w dół, przekraczając po drodze potok wypływający spod Czarnych Garbów. Po około 30 minutach dochodzimy do pierwszych zabudowań wsi. Aby skrócić nieco drogę możemy przy pierwszych zabudowaniach (ostry zakręt w lewo) ruszyć prosto łąką, a następnie w dół szeroka drogą lasem. Po kilku minutach staniemy przy głównej drodze w centrum wsi.

Staw Czarna Młaka
Staw Czarna Młaka
Pomost nad stawem Czarna Młaka
Pomost nad stawem Czarna Młaka

Wróć do propozycji wycieczek

Autor opracowania: Damian Cisowski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Krynicy-Zdrój