eurogory.com
"Góry są przede wszystkim miejscem szczególnym, gdyż jako środowisko stanowią zagęszczenie wszelkich przyrodniczych zjawisk i form. Są niejako koncentracją prawdy o przyrodzie, albo wręcz jej kwintesencją.(...) Góry są zatem miejscem, gdzie przyrodę tej planety doświadczamy najzupełniej. Dlatego sam pobyt w górach może stać się wielkim odkryciem." — Wojciech Kurtyka

Beskid Sądecki

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Życzanowa przez Makowicę (948 m n.p.m.) i Cyrlę do Rytra


»Życzanów — Głęboki Jar — Polana Czerteż — Makowica (948 m n.p.m.) — Polana Wyrąb — Schronisko "Cyrla" — Rytro«

Makowica
Makowica (948 m n.p.m.)
(ścieżka przyrodnicza) Kolor szlaku
ok. 5-5,5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Jadąc z Nowego Sącza na południe drogą nr 87, mijamy miejscowość Barcice i docieramy do przysiółka Piaski przed Rytrem. W to miejsce możemy dotrzeć bez problemu komunikacją PKS bądź prywatną z Nowego Sącza. Przystanek znajduje się naprzeciw mostu na Popradzie, którym to docieramy do wsi Życzanów. Tuż za mostem duża drewniana tablica umieszczona przez Popradzki Park Krajobrazowy informuje nas o przebiegu zielono znakowanej ścieżki przyrodniczej zwanej Szlakiem im. hrabiego Stadnickiego, który to zapoczątkował ochronę przyrody na terenie Beskidu Sądeckiego. Idąc wgłąb osady betonową drogą napotykamy znaki szlaku rowerowego. Po chwili po naszej lewej stronie, obok kapliczki znajdziemy turystyczny drogowskaz informujący o przebiegu szlaku. Podążając za biało-zielonymi kwadracikami opuszczamy zabudowę Życzanowa i leśnych traktem w kilkanaście minut docieramy do skrzyżowania z niebiesko znakowanym szlakiem PTTK z Barcic, który będzie nam towarzyszył w dalszej wędrówce. Przechodzimy przez niewielką łąkę i po naszej prawej stronie ukazuje się szczyt Makowicy (948 m n.p.m.), górujący nad okolicznymi dolinami. Wędrujemy szeroką leśną drogą i po kilku minutach napotykamy drewnianą wiatę oraz okazały most nad Głębokim Jarem. Ów jar jest głębokim wąwozem wyżłobionym przez wody Potoku Rzyczanowskiego. Wyrzeźbiony w piaskowcach magurskich przełom osiąga w niektórych miejscach nawet kilkanaście metrów głębokości i jest objęty ścisłą ochroną przyrody. Przechodzimy drewnianym mostem wysoko ponad dnem przełomu. Warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w dół na okazały jar. Minąwszy most niebieskie znaki skręcają w lewo i prowadzą nas coraz to bardziej stromo pod górę drogą do zwożenia drewna (po deszczach błotniście i ślisko). Przez cały czas towarzyszy nam szum Potoku Rzyczanowskiego, którego nurt przekraczamy dwoma drewnianymi mostami. Szlak wije się i pnie stromo pod górę, wyprowadzając nas po nieco ponad godzinie na widokową polanę Czerteż (wspaniała panorama Pasma Radziejowej).

Wiata nad Głębokim Jarem
Wiata nad Głębokim Jarem
Most nad Głębokim Jarem
Most nad Głębokim Jarem
Polana Czerteż
Polana Czerteż

Od tego momentu ścieżka staja się wąska i minąwszy polanę, po kilkunastu minutach doprowadza nas na zalesiony szczyt Makowicy (948 m n.p.m.). Na wierzchołku wychodnie skalne, usypany z płaskich kamieni kopiec oraz tabliczka informująca nas o wysokości. Po minięciu szczytu szlak łagodnie sprowadza nas w dół, zaś po naszej lewej stronie rozciąga się piękny widok na Ostrą (834 m n.p.m.) oraz Wilcze Doły (786 m n.p.m.). Po około 30 minutach dochodzimy do węzła szlaków na polanie Wyrąb. W lewo odbijają zielone znaki do Nowego Sącza przez Wilcze Doły (786 m n.p.m.) i Majdan (499 m n.p.m.) (ok. 4h 30 min.). W tym miejscu zmieniamy barwy i dalej podążać będziemy za czerwono-białymi znakami Głównego Szlaku Beskidzkiego. W lewo prowadzi on przez Zadnie Góry na Halę Pisaną (1044 m n.p.m.) i do schroniska PTTK na Hali Łabowskiej (ok. 3 godz.). My skręcamy w prawo i po kilkunastu minutach docieramy do położonego na południowym zboczu Makowicy Schroniska "Cyrla", które oferuje oprócz noclegów wspaniałą domową i regionalną kuchnię oraz serdeczną atmosferę. Minąwszy schronisko, szlak prowadzi rzadkim lasem, miejscami po niewielkich płytach skalnych. Po 20 — 30 minutach docieramy do rozległej polany z piękną panoramą na dolinę Popradu oraz Pasmo Radziejowej i Jaworzyny. W tym miejscu zaczyna się niebieski szlak gminny do Młodowa. Nasze znaki skręcają w prawo i sprowadzają nas polaną na powrót do lasu. Końcowa część szlaku jest dość stroma toteż po deszczu bądź w przypadku opadów śniegu lub oblodzenia należy zachować ostrożność. Docieramy do Rytra stając u podnóży wzgórza zwieńczonego ruinami zamku obronnego (dotarcie do ruin możliwe w niecałe pół godziny jest nieoznakowaną ścieżką, której przebieg wskazują nieliczne drogowskazy). Z Rytra bez problemu dotrzemy autobusem do Nowego Sącza lub pociągiem do Tarnowa bądź Krakowa.

Zalesiony szczyt Makowicy
Zalesiony szczyt
Makowicy (948 m n.p.m.)
Widok ze zboczy Makowicy
Widok ze zboczy Makowicy (948 m n.p.m.)
Węzeł szlaków pod Makowicą
Węzeł szlaków
pod Makowicą
Chata "Cyrla"
Chata "Cyrla"
Panorama z Kretówek
Panorama z Kretówek
Ruiny zamku nad Rytrem
Ruiny zamku nad Rytrem

Wróć do propozycji wycieczek

Autor opracowania: Damian Cisowski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Krynicy-Zdrój