eurogory.com
"Keep close to Nature's heart ... and break clear away, once in a while, and climb a mountain or spend a week in the woods. Wash your spirit clean." — John Muir

Beskid Sądecki

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Piwinicznej-Zdroju (Kosarzyska) na Radziejową (1262 m n.p.m.) i Prehybę (1173 m n.p.m.)


»Piwniczna-Zdrój (Kosarzyska) — Sucha Dolina — Bacówka na Obidzy — Czerwona Młaka (974 m n.p.m.) — Wielki Rogacz (1172 m n.p.m.) — Przełęcz Żłobki (1106 m n.p.m.) — Radziejowa (1262 m n.p.m.) — Mała Radziejowa (1207 m n.p.m.) — Złomisty Wierch Północny (1226 m n.p.m.) — Prehyba (1173 m n.p.m.)«

Panorama z Radziejowej w kierunku północnym
Panorama z Radziejowej (1262 m n.p.m.)
w kierunku północnym
Kolor szlaku
ok. 4,5h plus czas zejścia wybraną drogą Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Nasza trasa prowadząca do schroniska na Prehybie przez najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego — Radziejową (1262 m n.p.m.), rozpoczyna się w przysiółku Kosarzyska w Piwnicznej-Zdroju przy końcowym przystanku autobusowym. Dla zmotoryzowanych turystów jest dostępny w tym miejscu bezpłatny parking. Ruszamy prowadzącą lasem asfaltową drogą, która po kilkunastu minutach zaczyna się mocno piąć w górę. Podążając serpentynami wkraczamy do szerokiej i okazałej Suchej Doliny i mijamy popularny zimą wśród narciarzy hotel górski. Przechodzimy obok kilku orczyków i innych wyciągów oraz okresowej stacji ratunkowej krynickiej grupy GOPR (czynnej w okresie zimowym). Pierwsza godzina wycieczki mija nam na mozolnym podejściu wśród lasu i zabudowań. Po pierwszych trudach docieramy do przysiółka Obidza. Znajduje się tam okresowe prywatne schronisko z bufetem turystycznym (czynne w letnie miesiące). Podczas krótkiego odpoczynku na Obidzy, możemy nacieszyć oczy interesującą panoramą Pasma Jaworzyny Krynickiej oraz Gór Lubowelskich. Za bacówką odchodzi na południe zielono znakowany szlak na Eliaszówkę (1021 m n.p.m.) (ok. 45-50 minut marszu), zaś po chwili do naszego szlaku dołączają niebieskie znaki z Pienin (kierując się za nimi w przeciwną stronę dotrzemy w około godzinę do granicy z Małymi Pieninami, a więc do Przełęczy Rozdziela (803 m n.p.m.)). My za niebieskim szlakiem rozpoczynamy wspinaczkę na szczyty Rogaczy. Początkowo wędrujemy malowniczymi i rozległymi łąkami Czerwonej Młaki. Po kilkunastu minutach znaki czerwone skręcają na zachód do Jaworek. Niebieski szlak prowadzi zaś rzadkim lasem coraz stromiej w górę. Podejście nie jest jednak zbytnio męczące i po około 30 minutach wkraczamy na grzbiet Rogaczy. Szczyty ów wzięły swoja nazwę od charakterystycznej rzeźby — podwójnej kulminacji każdego z nich tworzącej "różki". Gdy trawersujemy od zachodu szczyt Małego Rogacza (1162 m n.p.m.) naszym oczom ukazuje się piękna panorama pasma Radziejowej oraz Pienin. Możemy również rzucić okiem na główny punkt naszej wycieczki — Radziejową. Wspaniałe widoki będą nam towarzyszyć przez całą wędrówkę grzbietem Rogaczy. W niedługim czasie zdobywamy Wielki Rogacz (1172 m n.p.m.). Na szczycie drewniane ławeczki i rozwidlenie szlaków. W tym miejscu kończą się znaki niebieskie, zaś ze wchodu dołącza do nas czerwono znakowany Główny Szlak Beskidzki, którym to będziemy podążać aż na Prehybę. Jeśli nie chcemy kontynuować wędrówki grzbietem, możemy czerwonym szlakiem zejść do Rytra (ok. 2,5-3 godz.), bądź zmieniając po drodze znaki na żółte, do Piwnicznej-Zdroju (ok. 2,5 godz.).

Na szlaku w okolicy Obidzy
Na szlaku w okolicy Obidzy
Panorama Pienin z Rogaczy
Panorama Pienin z Rogaczy

Czerwony szlak prowadzi nas panoramicznym zboczem i sprowadza na Przełęcz Żłobki (1106 m n.p.m.). Na przełęczy charakterystyczna wychodnia skalna. Zaczyna się tu również żółty gminny szlak do Doliny Wielkiej Roztoki (ok. 2,5 godz.). W tym miejscu rozpoczynamy właściwe podejście na szczyt Radziejowej. Towarzyszący nam niemal od samego początku szlak narciarski odbija w lewo, omijając partie szczytowe. My skręcamy w prawo i bardzo stromą ścieżką, wśród kamiennego rumowiska pniemy się w górę. Po kilkunastominutowym podejściu wkraczamy w piętro regla górnego, znak, że szczyt już blisko. Ścieżka łagodnieje i wchodzimy na teren ścisłego rezerwatu przyrody "Baniska", o czym informuje nas umieszczona przy szlaku tablica. Utworzony w 1924 roku rezerwat obejmuje wiekowy drzewostan (wiek niektórych drzew szacuje się na około 200 lat), jak również jeziorka górskie, formy skalne oraz chronione gatunki zwierząt i roślin. Rezerwat został utworzony z inicjatywy hrabiego Stadnickiego, prekursora ochrony przyrody w Beskidzie Sądeckim. Po paru minutach docieramy na szczyt Radziejowej (1262 m n.p.m.) — najwyższy w całym paśmie Beskidu Sądeckiego. W miejscu tym znajduje się turystyczna tablica informacyjna, betonowy pomnik oraz 20-metrowa wieża widokowa. Jeśli chcemy odpocząć, do dyspozycji mamy kilka ławek. Sam szczyt Radziejowej jest zupełnie zalesiony, jednak dzięki wieży widokowej możemy podziwiać wspaniałe panoramy. Wyjście na taras widokowy odbywa się czterema ciągami bardzo stromych schodów. Tablica umieszczona przed wejściem informuje o bezwzględnym zakazie wstępu dzieci bez opieki dorosłych oraz osób z lękiem wysokości. Wyjście 20-metrowymi schodami, podczas którego osoby niższego wzrostu muszą kilkakrotnie używać kolejnych szczebli w charakterze asekuracji (wysoko zamontowane poręcze), kosztuje nieco wysiłku lecz warto się potrudzić. Widok ze szczytu wieży jest najrozleglejszy w całym Beskidzie Sądeckim. Możemy nacieszyć oczy panoramą Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego, Wyspowego oraz Żywieckiego z królującą na horyzoncie Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na południowym zachodzie widać przekaźnik obok schroniska na Prehybie, gdzie będziemy wkrótce zmierzać. Zejście w dół z dużym plecakiem może nastręczyć pewnych trudności.

Rezerwat "Baniska"
Rezerwat "Baniska"
Wieża widokowa na Radziejowej
Wieża widokowa
na Radziejowej
(1262 m n.p.m.)
Radziejowa
Radziejowa (1262 m n.p.m.)

Z Radziejowej kierujemy się Głównym Szlakiem Beskidzkim na zachód, szeroką leśną ścieżką, osiągając po dłuższej chwili szczyt Małej Radziejowej (1207 m n.p.m.). Następnie szlak obniża się i sprowadza nas w kilkanaście minut na szeroką Przełęcz Długą (1161 m n.p.m.). Dołącza w tym miejscu do nas na powrót szlak narciarski. Od tego miejsca wędrujemy rzadkim lasem, zdobywając po drodze szczyt Złomistego Wierchu Północnego (1226 m n.p.m.) — drugiego co do wysokości szczytu Beskidu Sądeckiego, o czym informuje nas tabliczka. Las robi się coraz gęstszy i po kolejnych kilkunastu minutach dołączają do nas znaki niebieskie (z Doliny Wielkiej Roztoki) oraz żółte ze Starego Sącza. Jeszcze około 20 minut wędrówki szerokim, zalesionym grzbietem i dochodzimy do rozległej polany na Prehybie (1173 m n.p.m.). Znajduje się tam schronisko turystyczne, z którego tarasu podziwiać możemy panoramę Pienin oraz Tatr. Prehyba jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Możemy stąd powędrować m.in. do Szczawnicy, na Dzwonkówkę (982 m n.p.m.), bądź do schroniska "Pod Bereśnikiem".

Węzeł szlaków na Prehybie
Węzeł szlaków na Prehybie (1173 m n.p.m.)
Na Prehybie
Na Prehybie (1173 m n.p.m.)

Wróć do propozycji wycieczek

Autor opracowania: Damian Cisowski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Krynicy-Zdrój