eurogory.com
"Góry są przede wszystkim miejscem szczególnym, gdyż jako środowisko stanowią zagęszczenie wszelkich przyrodniczych zjawisk i form. Są niejako koncentracją prawdy o przyrodzie, albo wręcz jej kwintesencją.(...) Góry są zatem miejscem, gdzie przyrodę tej planety doświadczamy najzupełniej. Dlatego sam pobyt w górach może stać się wielkim odkryciem." — Wojciech Kurtyka

Beskid Sądecki

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Piwnicznej-Zdroju wokół Węgielnika (498 m n.p.m.)


»Piwniczna-Zdrój (Rynek) — Rozdroże szlaków — Węgielnik — Piwniczna-Zdrój (Rynek)«

Panorama pasma Jaworzyny
Panorama pasma Jaworzyny
(PTTK) (gminny) (gminny) Kolor szlaku
1h Czas przejścia
niewielkie/brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
łańcuchy/brak Ubezpieczenia

Ponad centrum Piwnicznej, wznosi się porośnięte mieszanym lasem wzgórze Węgielnik (498 m n.p.m.). Do niedawna, ten skrawek Beskidu Sądeckiego, będący częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego był niedostępny dla turystów. W lipcu 2014 otwarto kilka szlaków pieszych, zbudowanych przez Urząd Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, które przecinają ten bardzo urozmaicony krajobrazowo obszar Parku: szlak niebieski z Piwnicznej do przysiółka Wilcze Doły, czerwony trawersujący Węgielnik skalnymi zboczami, zielony wyprowadzający na kopułę szczytową oraz żółty — łącznikowy. Przemierzenie wszystkich szlaków, zajmuje 2-3 godziny. Zaproponowana w tym akapicie trasa wycieczki, stanowi wybraną kompilację owych szlaków, prowadzącą przez najciekawsze miejsca w tym rejonie. Warto również przemierzyć w wolnym czasie wszystkie cztery szlaki w całości.

Wędrówkę rozpoczynamy na Rynku w Piwnicznej, skąd za znakami koloru czerwonego i zielonego kierujemy się na południe. Początkowo idziemy podnóżem wzgórza Węgielnik, obserwując liczne wychodnie skalne. Mijamy odnowiony pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem oraz źródełko wody mineralnej i górującą nad nim figurę Matki Boskiej. Po kilku minutach dochodzimy do rozdroża szlaków. Znaki zielone i czerwone biegną dalej na Eliaszówkę (1023 m n.p.m.) oraz do Suchej Doliny. My za znakami żółtymi szlaku gminnego ruszamy w stronę skalnej ambony. Na kolejnym rozdrożu, możemy wybrać szlak czerwony, który rozpoczyna się w tym miejscu i łagodnie, drewnianymi schodami terenowymi wyprowadzi nas na platformę widokową, bądź wybrać bardziej urozmaicony wariant ścieżki koloru żółtego. Oba szlaki spotkają się nieco powyżej pierwszego punktu widokowego. Żółty szlak prowadzi do kolejnego rozdroża (bez szlakowskazu). Niebieska ścieżka do Wilczych Dołów biegnie dalej podnóżem góry, my zaś odbijamy mocno w górę w prawo. Ubezpieczona łańcuchami ścieżka prowadzi nas pod okazałą skalna ściankę, wzdłuż której wspinamy się korzystając ze sztucznych ułatwień. Kolejny ciąg łańcuchów wyprowadza nas na zamocowany na skale mały żelazny balkonik. Możemy z tego miejsca podziwiać panoramę południowej części Piwnicznej oraz masyw Gór Lubowelskich. Umocnione drewnem stopnie wyprowadzają nas na skrzyżowanie szlaków a następnie prowadzą do zrekonstruowanych okopów z czasów II Wojny Światowej. W tym miejscu u schyłku wojny, hitlerowcy polecili miejscowej ludności zbudować szereg umocnień na wypadek inwazji radzieckiej. Historyczne dygresje możemy odczytać z tablic dydaktycznych. Ponad polaną góruje obły szczyt wzniesienia z widoczną małą wieżą widokową. Warto nadłożyć kilka minut, aby obejrzeć panoramę ze szczytu. Przy wieży napotykamy szlak zielony, za którego znakami możemy osiągnąć drugą kulminację wzniesienia z pamiątkowym krzyżem partyzanckim. Sprzed krzyża rozciąga się również interesujący widok na dolinę Popradu. Wracamy do wieży widokowej i schodzimy szeroką drogą na polanę z zadaszoną wiatą. Schodzimy nieco niżej, osiągając kolejne skrzyżowanie ścieżek. Wracamy na szlak czerwony i kierujemy się ze znakami w kierunku Rynku w Piwnicznej. Ścieżka trawersuje zbocza Węgielnika. Przemierzamy drewniany pomost, mijając małą szczelinową grotę i następnie systemem drewnianych schodków i kamienistą ścieżką przemierzamy las pośród licznych, malowniczych wychodni skalnych. Po niedługim czasie dochodzimy do zabudowań Piwnicznej.

Nowe szlaki w Beskidzie
Nowe szlaki w Beskidzie
Skały Węgielnika
Skały Węgielnika
Ubezpieczony odcinek szlaku
Ubezpieczony odcinek szlaku
Okopy
Okopy
Platforma na szczycie
Platforma na szczycie
Na szczytowej łące
Na szczytowej łące
Szczelina przy czerwonym szlaku
Szczelina przy czerwonym szlaku
Jedne z licznych wychodni
Jedne z licznych wychodni
Okratek australijski
Okratek australijski

Wróć do propozycji wycieczek

Autor opracowania: Damian Cisowski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Krynicy-Zdrój