eurogory.com
"(...) otarcie się o śmierć jest najwyższą nagrodą wspinactwa, zwycięstwa nad przeciwnościami przyrody i własnym lekiem." — Jan Alfred Szczepański

Beskid Śląski — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Beskid Śląski


Kaskady Rodła na potoku Biała Wisełka
Kaskady Rodła na potoku Biała Wisełka
Beskid Śląski, będący częścią Beskidów Zachodnich, sąsiaduje od wschodu z Beskidem Małym, Makowskim oraz Żywieckim. Od strony wschodniej na długim odcinku granicę Beskidu Śląskiego stanowi rzeka Soła, natomiast w sercu tych gór bierze swój początek Wisła. Jest najbardziej wysuniętym na zachód pasmem polskich Beskidów. Niewielka część tego pasma znajduje się na terenie Czech. Beskid Śląski, podobnie inne beskidzkie pasma, jest zbudowany z tzw. fliszu (naprzemianległe warstwy piaskowców, zlepieńców i łupków). Wśród pasm polskich Beskidów wyróżnia się dużą liczbą jaskiń. Najwyższy szczyt to Skrzyczne (1257 m n.p.m.). W Beskidzie Śląskim można wyróżnić dwa główne pasma, rozciągnięte południkowo i rozdzielone doliną Wisły: pasmo Czantorii i pasmo Baraniej Góry. W Ustroniu bierze swój początek czerwono znakowany Główny Szlak Beskidzki — liczący sobie 519 kilometrów długości i ciągnący się aż do miejscowości Wołosate w Bieszczadach. Zdecydowanie największym miastem u stóp Beskidu Śląskiego jest Bielsko-Biała, poza tym znane (również wśród narciarzy) są takie kurorty jak wspomniany Ustroń, Wisła (rodzinne miasto Adama Małysza), Brenna czy Szczyrk. Przyroda jest tu objęta ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego oraz kilkunastu rezerwatów. Fauna i flora nie są tu tak bogate jak w parkach narodowych, częściowo wskutek działalności przemysłowej człowieka (niedaleko stąd, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, m.in. wydobywa się od wielu lat na dużą skalę węgiel). Wśród zwierząt do ciekawszych okazów należą np. salamandra plamista czy też występujący w źródłowych potokach Wisły pstrąg.

Transport

Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w Beskidzie Śląskim czuwa Grupa Beskidzka GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową.

Atrakcje turystyczne regionu

Sam region Beskidu Śląskiego jest dość ubogi w zabytkowe, szczególnie cenne historycznie miejsca. Niedaleko stąd jednak zarówno do Oświęcimia (obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau), jak i Wadowic (miejsce urodzenia Papieża Jana Pawła II). Ponadto nieco do zwiedzania jest w dwóch miejscowościach na obrzeżach Beskidu Śląskiego — w Bielsku-Białej oraz Żywcu. W obu miastach uwagę przyciągają zwłaszcza kościoły (także drewniane) oraz zamki (XIV-wieczny Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej oraz renesansowy zamek Komorowskich w Żywcu). Atrakcyjny widokowo jest natomiast wjazd koleją gondolową pod szczyt Szyndzielni (1026 m n.p.m.) — widoki obejmują m.in. Beskid Śląski oraz Bielsko-Białą w dole (więcej informacji tutaj).

Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej
Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej
Muzeum Turystyki Górskiej Beskidu Śląskiego
Muzeum Turystyki Górskiej Beskidu Śląskiego

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Beskidzie Śląskim

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Beskid Śląski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Szczyrku
⇒ Wisły