eurogory.com
"Cóż zmusza cię, człowieku, abyś opuścił własne schronienie w mieście, porzucił krewnych i przyjaciół i udał się w wędrówkę poprzez góry i doliny? Cóż jeśli nie przyrodzone piękno świata." — Leonardo da Vinci

Dolomity — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Marmolada — najwyższy szczyt Dolomitów
Marmolada (3343 m n.p.m.)—
najwyższy szczyt Dolomitów
Dolomity (Dolomiti), w dużej części zbudowane z wapieni i dolomitów, położone są między dolinami górnej Adygi i Piawy w północnych Włoszech. Kamień eroduje tu w fantastyczne poszarpane kształty — pinakle, zębatki, głębokie wąwozy i strome klify. Dolomity nie stanowią wyraźnego łańcucha górskiego. Składają się z grup skalnych oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi, lecz na ogół łatwo dostępnymi przełęczami. Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada (3343 m n.p.m.), której częściowo zlodowaciałe południowe zbocze opada pionowo ponad 600 metrów. Marmolada jest rajem dla alpinistów, których główną bazą wypadową jest najbardziej znany z tutejszych kurortów — Cortina d'Ampezzo (była kiedyś nawet gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich). W innym znanym ośrodku wypoczynkowym — Predazzo, odbywają się natomiast zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do większych ośrodków miejskich u stóp tych fantastycznych gór należą Trydent (Trento), Bolzano oraz Belluno. Dolomity są bardzo atrakcyjne turystycznie i urzekają bogactwem krajobrazów nie tylko alpinistów, lecz także zwykłych turystów i pasjonatów narciarstwa. Góry te słyną z dróg nieznanych tatrzańskiemu turyście — są to tak zwane via ferrata. Występują na nich liczne ubezpieczenia (stalowe liny, kołki, klamry, drabinki), trasy takie często wiodą mocno eksponowanym terenem. Warto z tego względu zabrać ze sobą sprzęt do autoasekuracji (uprząż wspinaczkowa i lonża z absorberem energii) oraz kask (ze względu na kruchość skał istnieje ryzyko, że osoba idąca wyżej strąci na nas kamienie). Rdzenną, lecz zanikającą już ludnością Dolomitów, są Ladynowie. Posiadają własną kulturę i język ladyński, którym nadal posługuje się niewielka część mieszkańców (ok. 30 000). W celu ochrony przyrody utworzono w Dolomitach wiele parków krajobrazowych oraz Park Narodowy Dolomity Belluneńskie (Parco nazionale delle Dolomiti Bellunesi). Walutą we Włoszech jest euro.

Transport

Podróżujących samochodem (który jest zdecydowanie najlepszą opcją dotarcia w większość rejonów Alp) zachęcamy do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualne komunikaty na temat stopnia zagrożenia lawinowego oraz prognozę pogody w Alpach Włoskich można sprawdzić tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów we Włoszech czuwa CNSAS — Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico, jak również Bergrettungsdienst im AVS w regionie Südtirol oraz Aiut Alpin Dolomites w Dolomitach. Pamiętajmy o tym, że jadąc w Alpy powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.

Atrakcje turystyczne regionu

Jadąc na południe od Dolomitów (niestety dość daleko, zwłaszcza od północnej strony gór) warto zobaczyć Jezioro Garda (65 m n.p.m.) — największe we Włoszech, oraz cztery miasta z cennymi obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO (warto wspomnieć, że niedawno również same Dolomity zostały na nią wpisane). Te miasta to Werona (Verona), Vicenza, Padwa (Padova) oraz romantyczna Wenecja (Venezia). Udając się natomiast na północ (np. w drodze powrotnej do Polski), warto odwiedzić miasto leżące w sercu Alp Austriackich, którym jest urokliwy Innsbruck — zimowa stolica Austrii. Nie brakuje w tym mieście ciekawych architektonicznie, zabytkowych miejsc, a także między innymi tutaj odbywa się znany noworoczny turniej skoków narciarskich — Turniej Czterech Skoczni.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Dolomitach

Przejdź do propozycji wycieczek na stronie http://www.wdolomitach.pl/

Wyszukiwarka schronisk górskich CAI (Club Alpino Italiano)

Lista schronisk górskich AVS (Alpenverein Südtirol)

Dolomity na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody