eurogory.com
"The Beauty of the Mountain is hidden for all those who try to discover it from the top, supposing that, one way or another, one can reach this place directly. The Beauty of the Mountain reveals only to those who climbed it." — Antoine de Saint-Exupery

Gorgany — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Gorgany


Sywula — najwyższy szczyt Gorganów
Sywula (1836 m n.p.m.) — najwyższy szczyt Gorganów
Gorgany (Ґорґа́ни), pasmo górskie w zachodniej Ukrainie, to najdziksza część Karpat Wschodnich. Położona jest na północny wschód od Świdowca i Czarnohory, będących innymi ważnymi w tym regionie. Niewielka, wschodnia część Gorganów wchodzi w skład Karpackiego Parku Narodowego (Карпатський Національний природний парк — przed wejściem trzeba kupić bilet), który obejmuje głównie pasmo Czarnohory. Natomiast na zachodzie w celu ochrony przyrody utworzono Park Narodowy "Synewir" (Національний природний парк "Синевир" — wstęp płatny), uchodzący za jedno z ładniejszych miejsc w ukraińskich Karpatach Wschodnich, na czele z pięknym jeziorem Synewir (989 m n.p.m.). Najwyższym szczytem Gorganów jest Sywula (1836 m n.p.m.), bardziej znany jest również szczyt Wysoka (1805 m n.p.m.). Góry te są zbudowane głównie z piaskowców. Charakterystyczne dla nich są duże różnice wysokości względnych; poszczególne grupy górskie oddzielone są od siebie głębokimi dolinami rzek. Stoki gór są pokryte gęstymi lasami bukowo-jodłowymi i świerkowymi, natomiast powyżej górnej granicy lasu szczególnie silnie jest rozwinięte piętro kosodrzewiny (będące sporym utrudnieniem w wędrówce), natomiast w partiach szczytowych znajdują się głównie rumowiska skalne (lokalnie zwane gorgany). Obszar ten od zawsze odznaczał się niewielką gęstością zaludnienia, brak jest większych osad. Gorgany są uważane za jedne z najdzikszych gór Europy, nie ma tu rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a szlaków wytyczono tu niewiele — wędruje się tu głównie pozaszlakowo, i choć bez trudności technicznych, wymaga to nieco górskiego doświadczenia. Nieodzownym wyposażeniem turysty wybierającego się w ukraińskie góry powinna być dobra mapa i kompas. Przedwojenne schroniska i szlaki turystyczne niestety nie zachowały się (od kilku lat podejmuje się próby odbudowy oraz inicjatywy ponownego oznakowania szlaków — zapoczątkował ją czeski portal www.karpaty.net, obecnie jest to współpraca polsko-czesko-ukraińska, a w znakowanie zaangażowane są też fundacje oraz ukraińskie służby ratownictwa górskiego). Obecnie rolę schronisk górskich pełnią położone w podgórskich miejscowościach poradzieckie schroniska młodzieżowe — tak zwane turbazy (zazwyczaj oferują niski standard za wygórowaną cenę). Oprócz kilku tego typu obiektów inną opcją noclegu jest wynajęcie kwatery prywatnej lub popularny tutaj nocleg w namiocie.

Transport

Do Lwowa (Львів) najwygodniej (oczywiście pomijając drogie połączenie lotnicze z Warszawy oferowane przez LOT) dotrzeć pociągiem międzynarodowym (bezpośrednio z Wrocławia, Warszawy i w wakacje z Gdyni — więcej informacji na temat tych i innych połączeń w kierunku granicy z Ukrainą tutaj), a dalej ukraińskimi kolejami regionalnymi do miasta Iwano-Frankowsk (Івано-Франківськ) i stamtąd pociągiem w kierunku Rachowa (Рахів) przy granicy z Rumunią — linia kolejowa biegnie między pasmem Czarnohory na południu oraz masywami Gorganów i Świdowca na północy, lub autobusem (tzw. marszrutka) — w sercu Gorganów są tylko dwie wsie: Osmołoda (Осмолода) oraz Bystrzyca (Бистриця). Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Jeśli chodzi o pomoc w razie wypadku, warto poczytać trochę o udzielaniu pierwszej pomocy, gdyż na dotarcie służb ratowniczych możemy czekać tu bardzo długo. Ratownictwem zajmują się tu oddziały Państwowych Specjalizowanych Awaryjno-Ratowniczych Służb Poszukiwania i Ratowania Turystów przy Ministerstwie Spraw Nadzwyczajnych Ukrainy — nazwa brzmi szumnie, jakkolwiek placówek tych służb jest niewiele oraz są słabo wyposażone, pomoc jest jednak bezpłatna (nie potrzebujemy wykupywać wcześniej ubezpieczenia). Przede wszystkim należy jednak liczyć tu w każdej sytuacji na siebie, ewentualnie miejscowych górali (tzw. Hucułów). Pamiętajmy również, że w wielu miejscach telefon komórkowy może nie mieć zasięgu, najlepiej pod tym względem jest na grzbietach. Jeśli natomiast chodzi o zwykłą pomoc medyczną na Ukrainie, przy wjeździe do tego państwa mamy możliwość wykupienia taniego ubezpieczenia medycznego, gwarantującego udzielenie niezbędnej pomocy (oznacza to pomoc w sytuacji zagrożenia życia, za inne usługi trzeba płacić). Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Atrakcje turystyczne regionu

Oprócz atrakcji, jakie oferują nam okoliczne góry, okolice te nie obfitują w miejsca, które można by szczególnie polecić. Z pewnością warto odwiedzić Lwów, który choć leży dość daleko stąd, prawdopodobnie znajdzie się na naszej trasie z Polski w ukraińskie Karpaty Wschodnie. Jeśli chodzi o osobliwości Gorganów, bardzo interesująca jest kultura Hucułów — tutejszych górali. Ich zwyczaje najlepiej poznamy przy okazji różnych świąt, a także odwiedzając muzea w Kołomyi (Коломия) oraz miejscowości Kosów (Косiв) — w pierwszym z tych miast znajduje się również jedyne na świecie muzeum pisanek.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Gorganach

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Gorgany

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.6683 PLN

Prognoza pogody