eurogory.com
"Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można." — Sir Edmund Hillary

Góry Izerskie (Jizerské hory)

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.)


»Szklarska Poręba Górna Dworzec — Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) — Kozie Skały — Czarna Góra (964 m n.p.m.) — Zakręt Śmierci — Szklarska Poręba Dolna Dworzec«

Widok na Śnieżne Kotły i Szrenicę
Widok na Śnieżne Kotły i Szrenicę (1361 m n.p.m.)
Kolor szlaku
ok. 3h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
barierki Ubezpieczenia

Wycieczka na słynący z pięknych widoków Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) nadaje się doskonale na rekreacyjną aklimatyzację w Sudetach, zaś rozległa panorama ze szczytu zadowoli wszystkich amatorów górskich krajobrazów. Wędrówkę rozpoczynamy w Szklarskiej Porębie Górnej. Czerwone znaki zaczynają się już na skwerku przed budynkiem poczty w centrum miasteczka, jeśli jednak dojeżdżamy do miasta Koleją Izerską, możemy rozpocząć podejście od stacji Szklarska Poręba Górna. Szlak omija sam przystanek kolejowy i tuż przed ogrodzeniem skręca w prawo i przeprowadza nas pod kamiennym wiaduktem. Zaraz potem, znaki odbijają ostro w lewo. Mijamy ostatnie zabudowania i szlak wprowadza nas do malowniczego lasu. Szeroka droga szutrowa pnie się niezbyt stromo, niemniej konsekwentnie w górę. Przez niemal całą drogę towarzyszą nam wielkie bloki skalne, rozsiane pomiędzy drzewami, charakterystyczne dla sudeckiego krajobrazu. Na skrzyżowaniu dróg leśnych możemy zasiąść pod drewnianą wiatą, jest to doskonałe miejsce na drugie śniadanie i krótki odpoczynek. Dalej szlak prowadzi nas wciąż nieco mozolnie pod górę i po nieco ponad godzinie od rozpoczęcia wędrówki, osiągamy ścieżkę grzbietową. Znajdujemy się na Wysokim Grzbiecie, którego najwyższa kulminacja Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Izerskich (przez szczyt nie prowadzą żadne szlaki). Jeszcze kilka metrów i stajemy na skalnej ambonie, skąd roztacza się niezapomniany widok Karkonoszy: od lewej widzimy kopułę Wielkiego Szyszaka (1509 m n.p.m.), grań Śnieżnych Kotłów, Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.) oraz schronisko na szczycie Szrenicy (1361 m n.p.m.). Długim ciągiem schodów wspinamy się na właściwy skalny wierzchołek Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.) na którym znajduje się kameralne i przytulne schronisko turystyczne. Istnieje również możliwość obejścia stromych stopni. Nasza szutrowa droga okrąża kopułę szczytową od zachodu i łagodnie wyprowadza na jej wierzchołek. Gościnni gospodarze oraz smakowite przekąski kuszą, aby zatrzymać się na chwilę w tym pięknym miejscu.

Lisi dzwonek
Lisi dzwonek
Rozdroże szlaków na szczycie
Rozdroże szlaków
na szczycie
Schronisko na Wysokim Kamieniu
Schronisko na Wysokim Kamieniu (1058 m n.p.m.)

Wędrówkę kontynuujemy szlakiem żółtym kierując się w stronę Zbójeckich Skał i Zakrętu Śmierci. Wąska ścieżka prowadzi nas łagodnie grzbietem przez niski las. Po kilkunastu minutach mijamy piękne skalne baszty, zwane Kozimi Skałami. Na polanie pod skałami znajduje się również tablica dydaktyczna. Wędrujemy dalej i bez większego wysiłku osiągamy zalesiony wierzchołek Czarnej Góry (964 m n.p.m.). Na naszej drodze miniemy jeszcze inne wychodnie skalne, w tym charakterystyczną skałę o nazwie Dzwonnica. Tuż przed punktem widokowym nad Zakrętem Śmierci, znaki odbijają w lewo. Warto wspiąć się jednak na ubezpieczoną barierkami wychodnię skalną i raz jeszcze spojrzeć na panoramę majestatycznych Karkonoszy. W tym miejscu szosa łącząca Szklarską Porębę ze Świeradowem-Zdrój zakręca o sto osiemdziesiąt stopni. Zakręt ów cieszy się złą sławą ze względu na liczne wypadki drogowe. Rozpoczynamy strome zejście ze grzbietu. Przekraczamy drogę i przez kilkanaście minut towarzyszy nam czarny szlak ze Szklarskiej Poręby Górnej do Wodospadu Szklarki. Na zboczach w niewielkim oddaleniu od szlaku znajdują się sztolnie XVIII-wiecznej kopalni pirytu, do których prowadzi ślepa odnoga ścieżki oznakowana drogowskazem. Przed Zbójnickimi Skałami czarny szlak odbija w prawo, my zaś nadal stromo schodzimy kamienistym zalesionym zboczem do przystanku kolejowego w Szklarskiej Porębie Dolnej.

Wróć do propozycji wycieczek

Autor opracowania: Damian Cisowski

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Karpacza
⇒ Szklarskiej Poręby