eurogory.com
"W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji, ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem." — Krzysztof Wielicki

Góry Skandynawskie

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Galdhøpiggen — najwyższy szczyt Norwegii i całych Gór Skandynawskich, widziany od północy
Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) — najwyższy szczyt Norwegii
i całych Gór Skandynawskich, widziany od północy
Góry Skandynawskie zajmują sporą część Półwyspu Skandynawskiego, ciągnąc się w jego zachodniej części wzdłuż wybrzeża Morza Norweskiego. Długość tego pasma górskiego to prawie 2000 km, obejmuje głównie obszary w Norwegii, ale także w Szwecji i skrawek Finlandii. Góry Skandynawskie należą do gór bardzo starych, powstały w orogenezie kaledońskiej — geologicznie można je porównać do gór Szkocji, Irlandii oraz Appalachów w Ameryce Północnej. W ich północnej części nawet na bardzo niskich wysokościach panuje bardzo surowy klimat, co ma przełożenie na piętra roślinności. Stąd dużo tu lodowców, natomiast na wybrzeżu można podziwiać piękny krajobraz fiordowy, gdzie zatoki wrzynają się w ląd, a nad nimi strzelają pionowo w górę kilkusetmetrowe ściany. Najwyższym szczytem jest Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.), położony w południowej części Gór Skandynawskich (w Norwegii) w masywie Jotunheimen — jego duża część jest objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Jotunheimen (Jotunheimen nasjonalpark), największego w Norwegii. Natomiast najwyżej w Szwecji (oraz w części Europy położonej za kołem podbiegunowym) wznosi się leżący na północy Kebnekaise (2111 m n.p.m.).

Widok z Galdhøpiggen na masyw Jotunheimen
Widok z Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) na masyw Jotunheimen
Widok z Knutshøi na masyw Jotunheimen
Widok z Knutshøi (1517 m n.p.m.)
na masyw Jotunheimen

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Górach Skandynawskich

Góry Skandynawskie na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.6197 PLN

Prognoza pogody