eurogory.com
"(...) otarcie się o śmierć jest najwyższą nagrodą wspinactwa, zwycięstwa nad przeciwnościami przyrody i własnym lekiem." — Jan Alfred Szczepański

Góry Stołowe — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Góry Stołowe (Polska)

Noclegi — Góry Stołowe (Czechy)


Widok z Fortu Karola na Szczeliniec Mały i Szczeliniec Wielki
Widok z Fortu Karola na Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.)
i Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)
Góry Stołowe, masyw górski w Sudetach wypiętrzony 30 mln lat temu, są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych (i jedynymi takimi górami w Polsce). Szczyty Gór Stołowych przypominają rozległe płaskowyże o stromych zboczach. Najwyższym punktem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Jego zbocza i wierzchołek, dzięki swej strukturze i procesowi wietrzenia, przeobraziły się w niezwykle malownicze kompleksy skalnych labiryntów, szczelin i skał przybierających dziwaczne kształty. Nie tylko ten szczyt, ale całe Góry Stołowe słyną z oryginalnych form skalnych. Przyciągają nie tylko zwykłych turystów, ponieważ są doskonałym miejscem do wspinaczki. Na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych, utworzonego w 1993 roku, turystom udostępniono m.in. rezerwat przyrody "Błędne Skały" — niemniej ciekawy od skalnego miasta Szczelińca Wielkiego. Charakterystyczne dla krajobrazu tych niewielkich gór są również rozległe torfowiska. Rolę centrów wypadowych pełnią w Górach Stołowych dwie niewielkie miejscowości, leżące w sercu tych gór — Karłów i Pasterka. W Górach Stołowych żyje wiele, również bardzo rzadkich, gatunków zwierząt (m.in. jeleń, sarna, dzik, borsuk, bocian czarny, salamandra plamista, żmija zygzakowata, muflon — sprowadzony w Sudety na początku XX wieku z Korsyki) i roślin (m.in. cis pospolity, lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy). Podobnie jak w polskiej części Gór Stołowych, również po czeskiej stronie najatrakcyjniejsze dla turystów są dwa rezerwaty przyrody, w których można podziwiać oryginalne zgrupowania form skalnych, zwane skalnymi miastami. Są to Adršpašsko-teplické skály tuż koło miasteczka Teplice nad Metuji oraz leżące tuż przy granicy z Polską Broumovské stěny.

Transport

Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w Górach Stołowych czuwa Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową.

Atrakcje turystyczne regionu

Wartym odwiedzenia miastem leżącym w sąsiedztwie Gór Stołowych jest z pewnością Kłodzko, z kilkoma zabytkowymi kościołami, gotyckim mostem i XVII-wieczną twierdzą, udostępnioną dla zwiedzających. Innym godnym uwagi obiektem jest XVIII-wieczna forteca Srebrna Góra o ceglanych murach grubości 12 m. Region ten znany jest również z uzdrowisk, takich jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Kudowa-Zdrój — jej dzielnica Czermna słynie także z kaplicy zdobionej trzema tysiącami czaszek — Kaplicy Czaszek. W Dusznikach-Zdroju interesującą atrakcją turystyczną jest również Muzeum Papiernictwa. W czeskich Górach Stołowych warto natomiast odwiedzić miasteczko Broumov, którego główną atrakcję stanowią obiekty sakralne, na czele z klasztorem Benedyktynów.

Taras widokowy na Szczelińcu Wielkim
Taras widokowy
na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.)
Adršpašsko-teplické skály
Adršpašsko-teplické skály

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Górach Stołowych

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Góry Stołowe (Polska)
 Noclegi — Góry Stołowe (Czechy)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Kudowy-Zdrój