eurogory.com
"The Beauty of the Mountain is hidden for all those who try to discover it from the top, supposing that, one way or another, one can reach this place directly. The Beauty of the Mountain reveals only to those who climbed it." — Antoine de Saint-Exupery

Karkonosze — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Karkonosze (Polska)

Noclegi — Karkonosze (Czechy)


Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka
Karkonosze, pasmo górskie będące najwyższym w Sudetach i leżące na granicy Polski i Czech, rozciągają się od Przełęczy Szklarskiej (886 m n.p.m.) na wschodzie przez Śnieżkę (1602 m n.p.m.) — najwyżej położony punkt całych Sudetów, do Przełęczy Okraj (1046 m n.p.m.) i doliny górnego Bobru na zachodzie. Śnieżka, słynąca z zachwycającej panoramy, tworzy charakterystyczny stożek. Na jej szczycie znajduje się m.in. stacja meteorologiczna. Charakterystyczne dla krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe, których dna wypełniają jeziora. W wyniku wietrzenia powstały natomiast niezliczone, robiące duże wrażenie skałki, takie jak Końskie Łby, Pielgrzymy, Słonecznik czy Trzy Turnie. To między innymi one stanowią o atrakcyjności turystycznej Karkonoszy. Na wielu potokach występują tu wodospady, z których najbardziej znane to: Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Szklarki. Góry te, mimo niewielkiej wysokości, posiadają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne. Wyróżnić można tu pięć takich pięter roślinności: piętro podgórskie (do ok. 500 m n.p.m.), regiel dolny (do ok. 1000 m n.p.m.), regiel górny (do ok. 1250 m n.p.m.), kosodrzewina (do ok. 1450 m n.p.m.) oraz najwyższe piętro subalpejskie. Ze względu na ostry klimat, położone są one nawet o kilkaset metrów niżej niż w innych górach wysokich (choćby Tatrach). Utworzony tu w 1959 roku Karkonoski Park Narodowy (w 1963 roku utworzono jego odpowiednik po czeskiej stronie granicy, pierwszy w tym kraju — KRNAP, czyli Krkonošský národní park) zapewnia ochronę wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt (m.in. jeleń, sarna, dzik, płochacz halny czy też sprowadzony tu na początku XX wieku z Korsyki muflon). Do najbardziej znanych karkonoskich kurortów należą Karpacz, Szklarska Poręba, Kowary, a także Jelenia Góra. Czeska część Karkonoszy jest większa powierzchniowo, jednakże dużo mniej atrakcyjna od polskiej (zimą natomiast cieszy się dużą popularnością wśród narciarzy).

Transport

Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w polskich Karkonoszach czuwa Grupa Karkonoska GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową. W Czechach z kolei ratownictwem górskim zajmuje się Horská služba České republiky — na oficjalnej stronie internetowej znajdziemy m.in. przydatne w zimie informacje o aktualnym zagrożeniu lawinowym.

Atrakcje turystyczne regionu

W Karpaczu Górnym znajduje się niezwykły obiekt: drewniana świątynia Wang, wzniesiona w XIII w. w południowej Norwegii, kupiona w 1841 r. przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, a rok później zmontowana na Dolnym Śląsku. Innym znanym i wartym odwiedzenia zabytkiem znajdującym się u podnóża Karkonoszy jest zamek Chojnik, położony w Kotlinie Jeleniogórskiej. Oprócz pięknych gór, region Karkonoszy znany jest także z wód leczniczych i uzdrowisk (m.in. Cieplice Śląskie). Ciekawostką jest fakt, że tuż przy granicy z Polską (przejście graniczne w Jakuszycach) położona jest w czeskich Karkonoszach miejscowość Harrachov — znana z "mamuciej" skoczni, na której odbywają się co roku zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Widok na Śnieżkę od zachodu
Widok na Śnieżkę (1602 m n.p.m.) od zachodu
Świątynia Wang
Świątynia Wang

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Karkonoszach

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Karkonosze (Polska)
 Noclegi — Karkonosze (Czechy)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3533 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Karpacza
⇒ Szklarskiej Poręby