eurogory.com
"Myślę, że uprawianie alpinizmu zaspokaja szczególną potrzebę zajrzenia poza granicę śmierci, zachowując życie." — Zdzisław Ryn

Kaukaz

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Charakterystyczny, podwójny wierzchołek najwyższego kaukaskiego szczytu, którym jest Elbrus
Charakterystyczny, podwójny wierzchołek
najwyższego kaukaskiego szczytu,
którym jest Elbrus (5642 m n.p.m.)
Kaukaz (wypiętrzony w orogenezie alpejskiej) to obok Uralu drugi łańcuch górski tworzący naturalną geograficzną granicę między Europą i Azją. Rozciąga się od Morza Czarnego na zachodzie do Morza Kaspijskiego na wschodzie. Przebiega przez Rosję, Gruzję i Azerbejdżan. Powyżej 3000 m n.p.m. wieczne śniegi i lodowce. Najwyższy szczyt Kaukazu to Elbrus (5642 m n.p.m.) na terenie Rosji, a dokładniej w Kabardo-Bałkarii. Do dziś wzbudza kontrowersje, ponieważ leżąc na granicy Europy i Azji przez niektórych jest uważany za najwyższy szczyt Europy, detronizując alpejski Mont Blanc (4807 m n.p.m.). Najłatwiej dostać się w rejon Elbrusu samolotem, zazwyczaj do rosyjskiej miejscowości Mineralne Wody (Минеральные Воды). Skorzystanie z pociągu jest z pewnością tańsze, jednak mocno wydłuża podróż. Innym znanym kaukaskim szczytem (trudniejszym do zdobycia niż Elbrus) jest położony w Gruzji Kazbek (5033 m n.p.m.) — nazwa gruzińska brzmi Mkinwarcweri (Lodowy Szczyt). Okolice Kazbeku mogą być celem ciekawego i obfitującego w imponujące widoki trekkingu. Niestety rejon Kaukazu to miejsce ciągłych napięć na tle politycznym i etnicznym. Od wielu lat niespokojnie jest w rosyjskich prowincjach takich jak Czeczenia, Inguszetia czy Osetia Północna, nie tak dawno temu natomiast byliśmy świadkami wojny z Gruzją, od której chcą się odłączyć Osetia Południowa oraz Abchazja. Tak napięta sytuacja zarówno w Rosji jak i Gruzji z pewnością nie ułatwia podróżowania w rejonie Kaukazu. Poza tym należy się również liczyć z różnymi utrudnieniami administracyjnymi (np. wizy) zarówno przed wyjazdem jak i w jego trakcie. Osoby wybierające się na Elbrus koniecznie powinny odwiedzić stronę http://www.elbrus.org/ — znajdziemy na niej mnóstwo użytecznych informacji i mapy.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Kaukazie

Kaukaz na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody