eurogory.com
"Height has nothing to do with it, it is your strength that counts." — Lynn Hill

Mała Fatra

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Na Martinské hole od strony Zamku Strečno


»Strečno — Zamek Strečno — sedlo Rakytie (712 m n.p.m.) — sedlo Javorina (967 m n.p.m.) — Minčol (1364 m n.p.m.) — Krížava (1457 m n.p.m.) — Veľká lúka (1476 m n.p.m.) — Chata na Martinských holiach — Vrútky«

Widok z Zamku Strečno m.in. na miasteczko o tej samej nazwie i rzekę Wag
Widok z Zamku Strečno
m.in. na miasteczko o tej samej nazwie i rzekę Wag
Kolor szlaku
ok. 8h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Ładna trasa wschodnim grzbietem Małej Fatry Luczańskiej, zahaczająca o jej najwyższy szczyt, którym jest Veľká lúka (1476 m n.p.m.). Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Strečno (szybki dojazd pociągiem z Żyliny — aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj), położonej nad rzeką Wag. Zwiedzimy tutaj Zamek Strečno (ma status Narodowego Zabytku Kultury), a właściwie jego odrestaurowane ruiny — więcej informacji, m.in. godziny otwarcia, tutaj. Jest on bardzo malowniczo położony, na urwistej, opadającej prawie pionowo w dół w stronę Wagu skale. Nieco dalej na przeciwległym brzegu Wagu znajdują się ruiny drugiego zamku, którym jest Starý hrad. Z Zamku Strečno udamy się dalej za znakami czerwonymi, które będą nam towarzyszyć przez większą część trasy. Pniemy się stopniowo w górę świerkowym lasem, osiągając po 45 minutach (30 min.↓) przełęcz sedlo Rakytie (712 m n.p.m.), a po kolejnych trzech kwadransach (30 min.↓) następną przełęcz — sedlo Javorina (967 m n.p.m.). Czeka nas teraz dwugodzinne (1h 30 min.↓) podejście na Minčol (1364 m n.p.m.). Droga stromo pnie się w górę (uważać na znaki w okolicach dość dużej śródleśnej polany) na niewyraźny wierzchołek Úplazu (1301 m n.p.m.), piętro lasu zostaje poniżej nas i mamy coraz lepsze widoki. Z tego mało znaczącego szczytu podchodzimy łagodnie odkrytym terenem na wspomniany Minčol. Jest on bardzo dobrym punktem widokowym, panorama obejmuje zarówno bliskie szczyty w głównym grzbiecie Małej Fatry, jak również Wielką Fatrę czy dalekie Tatry, a przed nimi samotny szczyt Veľká Choč (1611 m n.p.m.). Na Minčolu ważny węzeł szlaków, my idziemy dalej za znakami czerwonymi głównym grzbietem.

Położony malowniczo nad Wagiem zamek Strečno
Położony malowniczo nad Wagiem
zamek Strečno
Zamek Strečno od wschodu
Zamek Strečno od wschodu
Wejście do zamku Strečno
Wejście do zamku Strečno
Sedlo Rakytie
Sedlo Rakytie (712 m n.p.m.)
Armata z czasów II wojny światowej na przełęczy pod Minčolem, noszącej nazwę sedlo Okopy
Armata z czasów II wojny światowej
na przełęczy pod Minčolem
(1364 m n.p.m.), noszącej nazwę
sedlo Okopy (1299 m n.p.m.)
W drodze na Krížavę
W drodze na Krížavę (1457 m n.p.m.)

Po godzinnym, łagodnym podejściu przez miejscami otwarty teren stajemy na wierzchołku Krížavy (1457 m n.p.m.) — znajduje się tu maszt radiowo-telewizyjny. Stąd w kilkanaście minut wychodzimy na niewiele wyższy szczyt Veľkej lúki. Wraz z kilkoma okolicznymi szczytami tworzy on obszar rozległych górskich łąk, noszących nazwę Martinské hole (właściwie określenie to dotyczy północnej części grzbietu, opadającej ku Kotlinie Turczańskiej). Najwyższy punkt Małej Fatry Luczańskiej jest świetnym punktem widokowym. Panorama jest bardzo podobna do tej z Minčola i obejmuje nie tylko okoliczne szczyty, Małą Fatrę Krywańską czy Wielką Fatrę, ale też Niżne Tatry, Tatry i wyrastający przed nimi samotny szczyt Veľká Choč. Z Veľkej lúki schodzimy drogą, którą weszliśmy, docierając do rozstaju dróg. Skręcimy w prawo na asfaltową, żółto znakowaną drogę. W pół godziny doprowadzi nas ona do schroniska — Chaty na Martinských holiach, rozciąga się stąd świetny widok m.in. na leżący w dole Martin. Od schroniska schodzimy początkowo za znakami żółtymi drogą asfaltową. Po 30 minutach (40 min.↓) szlak żółty odgałęzia się w postaci leśnej ścieżki — sprowadza ona do dzielnicy miasta Martin zwanej Podstráne. My jednak dalej długo i żmudnie schodzimy biegnącą serpentynami asfaltową drogą. W końcu przecina ją żółty szlak sprowadzający z Minčola. Kierujemy się nim, wchodząc wąską ścieżką w las. Przed nami około 45-minutowe zejście w okolice kempingu "Turiec". Stąd jeszcze 15-20 minut do dworca kolejowego w miejscowości Vrútky, z której dużo łatwiej wrócić z powrotem do Żyliny niż z miasta Martin (aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj).

Widok w stronę Krížavy
Widok w stronę
Krížavy (1457 m n.p.m.)
Wierzchołek Krížavy, z charakterystycznym masztem radiowo-telewizyjnym
Wierzchołek
Krížavy (1457 m n.p.m.),
z charakterystycznym masztem
radiowo-telewizyjnym
Widok na Martin z płaskowyżu Martinské hole
Widok na Martin z płaskowyżu Martinské hole
Chata na Martinských holiach
Chata na Martinských holiach
Widok na Martin z okolic Chaty na Martinských holiach
Widok na Martin z okolic Chaty na Martinských holiach

Wróć do propozycji wycieczek

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody