eurogory.com
"Height has nothing to do with it, it is your strength that counts." — Lynn Hill

Mała Fatra

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

©útovský vodopád (Wodospad Szutowski) i Chleb (1646 m n.p.m.) od południa


»©útovo — Rieka — ©útovská dolina — ©útovský vodopád (Wodospad Szutowski) — Chata pod Chlebom — Sedlo za Hromovým (1606 m n.p.m.) — Chleb (1646 m n.p.m.) — Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.) — Chata Vrátna«

©útovský vodopád (Wodospad Szutowski)
©útovský vodopád (Wodospad Szutowski) (1)
Kolor szlaku
ok. 7h Czas przej¶cia
brak Trudno¶ci techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Większo¶ć ciekawych (a przy tym nieco krótszych) szlaków w krywańskiej czę¶ci Małej Fatry znajduje się w jej północnej czę¶ci. Jednak to na jej południowym obszarze znajduje się najwyższy w Małej Fatrze wodospad, a prowadz±cy do niego niebieski szlak w wyższych partiach staje się niemniej atrakcyjny turystycznie niż szlaki po północnej stronie głównej grani. Proponowana trasa ma tę zaletę, że można j± bez problemu pokonać będ±c zakwaterowanym np. w Terchovej. Mianowicie wystarczy dojechać jednym z licznych autobusów do ®iliny, a następnie złapać poci±g do ©útova (czas jazdy ok. 40 minut, aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj). Od stacji kolejowej szlak niebieski biegnie pocz±tkowo wzdłuż szosy i rzeki Wag, razem ze znakami zielonymi, które szybko odchodz± w lewo (również prowadz± do Chaty pod Chlebom). My natomiast wkrótce docieramy do wsi Rieka. To tutaj kończy się przełomowy odcinek Wagu — tzw. Kraµoviansky meander, chroniony jako pomnik przyrody. Doskonale widać go z okolic szczytu Chleb (1646 m n.p.m.) — najwyższego punktu naszej wycieczki. Nieco powyżej wsi Rieka granica Parku Narodowego Mała Fatra, znajduje się tu bufet "Fatranka". Szlak prowadzi teraz wła¶ciwie płask± ©útovsk± dolin±, mijamy w niej m.in. mało znane schronisko — Chatę "Vodopád". Na końcu doliny znajduje się imponuj±cy, najwyższy w Małej Fatrze ©útovský vodopád (Wodospad Szutowski). Ma 38 metrów wysoko¶ci, jest zasilany przez Ľródło Mojľiąove pramene, znajduj±ce się pod szczytem Hromové (1636 m n.p.m.). Chc±c i¶ć dalej szlakiem niebieskim, musimy się nieco cofn±ć i na rozstaju udać się w prawo. ¦cieżka wiedzie stromym podej¶ciem przez las, po nieco godzinie wychodzimy na odkryty teren i docieramy do wspomnianego już Ľródła Mojľiąove pramene. St±d czeka nas jeszcze około półtoragodzinne, pocz±tkowo strome podej¶cie do Chaty pod Chlebom.

Pocz±tkowy odcinek szlaku niebieskiego - wzdłuż szosy i rzeki Wag
Pocz±tkowy odcinek szlaku niebieskiego
— wzdłuż szosy i rzeki Wag
We wsi Rieka
We wsi Rieka
Tablica informacyjna ¶cieżki edukacyjnej w ©útovskiej dolinie
Tablica informacyjna ¶cieżki
edukacyjnej w ©útovskiej dolinie
©útovský potok
©útovský potok
©útovský vodopád (Wodospad Szutowski)
©útovský vodopád
(Wodospad Szutowski) (2)
©útovský vodopád (Wodospad Szutowski)
©útovský vodopád
(Wodospad Szutowski) (3)
©útovský vodopád (Wodospad Szutowski)
©útovský vodopád
(Wodospad Szutowski) (4)
Szlak niebieski powyżej piętra lasu
Szlak niebieski powyżej piętra lasu
Oset klapowany - karpacki gatunek endemiczny
Oset klapowany — karpacki
gatunek endemiczny

Szlak jest tutaj interesuj±cy widokowo, na północy wyłania się Stoh (1607 m n.p.m.) i Veµký Rozsutec (1610 m n.p.m.), na południu szczyty Wielkiej Fatry. Po dotarciu na przełęcz między szczytami Hromové (1636 m n.p.m.) i Úplaz (1450 m n.p.m.), wyłania się przed nami także Chleb (1646 m n.p.m.). Z przełęczy ¶cieżka prowadzi już łagodnie do schroniska pod tym ostatnim szczytem. Chata pod Chlebom, zwłaszcza latem czy też w weekend majowy, gdy kursuje kolejka gondolowa na pobliskie Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.), jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. My również udamy się na Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.), jednak nie szlakiem zielonym, a drog± okrężn±. Najpierw za znakami żółtymi podchodzimy około 30 minut na główn± grań Małej Fatry Krywańskiej, wychodz±c nieco poniżej szczytu Hromové (1636 m n.p.m.). Następnie, id±c za znakami czerwonymi, w 15 minut osi±gamy wierzchołek Chleba (1646 m n.p.m.), id±c już przez teren Rezerwatu "Chleb". Widok ze szczytu (trzeci co do wysoko¶ci w Małej Fatrze) jest rozległy, jednak jeszcze lepszy jest oczywi¶cie z niedalekiego Veµkego Kriváňia (1709 m n.p.m.). Możemy podziwiać m.in. ten ostatni szczyt, ponadto Veµký Rozsutec (1610 m n.p.m.), wspomniane na pocz±tku opisu zakole Wagu czy też pasmo Wielkiej Fatry. Ze szczytu w 20 minut (30 min.â) schodzimy na Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.). St±d schodzimy w lewo za znakami zielonymi do schroniska Chata Vrátna. Droga obniża się bardzo stromo w dół, w dolnej czę¶ci przez las — cel osi±gamy po godzinie (w górę 45 minut dłużej). Vrátna dolina, któr± ¶wietnie widać w pierwszej czę¶ci zej¶cia, jest największym centrum narciarskim w Małej Fatrze. Z tego względu cały odcinek trasy wiod±cy szlakiem zielonym możemy szybko pokonać kolejk± gondolow± (więcej informacji tutaj). Przy dolnej stacji kolejki duży parking i przystanek autobusowy (aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj, nazwa przystanku — Terchová,,Vrátna vý»ah).

Stoh i Veµký Rozsutec w chmurach
Stoh (1607 m n.p.m.)
i Veµký Rozsutec (1610 m n.p.m.)
w chmurach
Trawers zbocza Chleba
Trawers zbocza Chleba (1646 m n.p.m.)
Chata pod Chlebom
Chata pod Chlebom
Widok na zakole Wagu z okolic schroniska
Widok na zakole Wagu
z okolic schroniska
W drodze na przełęcz pod szczytem Hromové
W drodze na przełęcz pod
szczytem Hromové (1636 m n.p.m.)
Widok z Chleba na Veµký Kriváň
Widok z Chleba (1646 m n.p.m.)
na Veµký Kriváň (1709 m n.p.m.)
Widok z Chleba na południe, w stronę Wagu i Wielkiej Fatry
Widok z Chleba (1646 m n.p.m.) na południe,
w stronę Wagu i Wielkiej Fatry
Widok z Chleba na schronisko pod jego szczytem
Widok z Chleba (1646 m n.p.m.)
na schronisko pod jego szczytem
Widok z Chleba na wschodni± czę¶ć głównej grani Małej Fatry Krywańskiej
Widok z Chleba (1646 m n.p.m.) na wschodni± czę¶ć
głównej grani Małej Fatry Krywańskiej
Górna stacja kolejki gondolowej pod przełęcz± Snilovské sedlo
Górna stacja kolejki gondolowej pod przełęcz±
Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.)

Wróć do propozycji wycieczek

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka poł±czeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody