eurogory.com
"Duch Mallory'ego pozostał tam na górze (...). Śmierć (...) i wszystkie nadzieje tych, którzy pozostali na dole, nie mają żadnego wpływu na podniebną rzeczywistość." — Reinhold Messner

Pieniny — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Pieniny (Polska)

Noclegi — Pieniny (Słowacja)


Pieniny (zbudowane ze skał wapiennych), oddzielone od miejscowości Dębno sztucznym zbiornikiem wodnym — Jeziorem Czorsztyńskim, są jednymi z najatrakcyjniejszych turystycznie górskich regionów Europy, co potwierdzają rzesze turystów odwiedzających to niewielkie pasmo górskie. Choć wycieczki górskie nie należą tu do trudnych, a najwyższy szczyt Trzy Korony ma zaledwie 982 m n.p.m. (lub Wysoka (1050 m n.p.m.), jeśli uwzględniamy również Małe Pieniny), góry te przyciągają pięknymi krajobrazami czy też urzekającymi zabytkami pamiętającymi czasy królów polskich, czeskich i węgierskich, m.in. XIII-wieczny zamek w Niedzicy, później stopniowo rozbudowywany. Pieniński Park Narodowy, obejmujący Pieniny Właściwe, leży w reglu dolnym, w piętrze lasów bukowych. Odpowiednikiem Pienińskiego Parku Narodowego po słowackiej stronie granicy jest PIENAP — Pieninský národný park. W krajobrazie Pienin wyróżniają się nagie ściany skalne wśród lasów, odosobnione skałki, często w postaci iglic, i kontrastujące z nimi zaokrąglone powierzchnie garbów lub łagodne stoki pokryte łąkami. Charakterystyczna dla Pienin jest bardzo bogata fauna, uważa się, że występuje tu połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt. Również roślinność jest tutaj bardzo urozmaicona. W Pieninach utworzono również sporo rezerwatów przyrody m.in. Wąwóz Homole — uważany za jedną z największych atrakcji tego niewielkiego pasma górskiego. Dwa główne ośrodki turystyczne Pienin to Szczawnica oraz Krościenko nad Dunajcem.

Widok na Przełom Dunajca i Trzy Korony z Sokolicy
Widok na Przełom Dunajca i Trzy Korony
(982 m n.p.m.) z Sokolicy (747 m n.p.m.)
Widok z Trzech Koron na północ, w stronę Gorców
Widok z Trzech Koron (982 m n.p.m.) na północ, w stronę Gorców

Transport

Jeśli chodzi o dojazd i korzystanie podczas pobytu w górach z transportu innego niż własny samochód, dogodne połączenia (również transgraniczne) kolejowe i autobusowe (zarówno transport publiczny, jak i prywatny) można znaleźć korzystając z wyszukiwarki umieszczonej po lewej stronie — mamy tu wszystkie oferty przewozów dostępne w jednym miejscu. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w Pieninach czuwa Grupa Podhalańska GOPR, na którego stronie znajdziemy m.in. aktualne informacje o warunkach panujących na szlakach. Pomoc służb ratowniczych w Polsce jest darmowa, co jest właściwie ewenementem na skalę światową.

Atrakcje turystyczne regionu

Największą atrakcją turystyczną Pienin jest spływ drewnianymi tratwami przez Przełom Dunajca (więcej informacji tutaj), gdzie niemal pionowe ściany dochodzą do kilkuset metrów wysokości. Najbardziej znanym kościołem podhalańskim jest natomiast XV-wieczny gotycki kościół drewniany św. Michała Archanioła w Dębnie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Warto odwiedzić również zamek w Niedzicy oraz położone na przeciwległym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego ruiny zamku w Czorsztynie (według legendy starostą czorsztyńskim był swego czasu jeden z najsłynniejszych europejskich rycerzy — Zawisza Czarny). Znanym pienińskim uzdrowiskiem jest natomiast Szczawnica. Z centrum Szczawnicy można również wjechać koleją krzesełkową na pobliską Palenicę (719 m n.p.m.) — przy ładnej pogodzie można stąd podziwiać nie tylko urocze Pieniny, ale także Tatry. Wyciąg krzesełkowy na Palenicę jest obsługiwany przez Polskie Koleje Linowe. Jeden dzień można też poświęcić na wycieczkę do nie tak odległego Krakowa oraz do kopalni soli w Wieliczce. Jeśli chodzi o atrakcje wyłącznie dla dzieci, warto się wybrać do Rabki-Zdrój położonej u stóp sąsiednich Gorców, gdzie znajduje się Park Rozrywki "Rabkoland". Natomiast w niedalekiej Chabówce interesującym obiektem turystycznym jest skansen taboru kolejowego.

Widok na Tatry z grzbietu Suszyny w Pieninach Czorsztyńskich
Widok na Tatry z grzbietu Suszyny
w Pieninach Czorsztyńskich
Widok z ruin zamku w Czorsztynie na zachód
Widok z ruin zamku w Czorsztynie na zachód

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Pieninach

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Pieniny (Polska)
 Noclegi — Pieniny (Słowacja)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Krościenka nad Dunajcem
⇒ Szczawnicy