eurogory.com
"(...) otarcie się o śmierć jest najwyższą nagrodą wspinactwa, zwycięstwa nad przeciwnościami przyrody i własnym lekiem." — Jan Alfred Szczepański

Pireneje

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Midi d'Ossau
Midi d'Ossau (2884 m n.p.m.)
Pireneje to łańcuch górski tworzący naturalną granicę między Hiszpanią i Francją. Ciągnie się na długości ok. 500 km od Zatoki Biskajskiej (część Oceanu Atlantyckiego) do okolicy poniżej Zatoki Lwiej (należącej do Morza Śródziemnego). We wschodniej części Pirenejów leży niewielkie, urocze państewko — Andora. Językiem urzędowym jest tam kataloński, używany również w nadgranicznych francuskich regionach oraz północno-wschodniej Hiszpanii (m.in. Barcelona). Andora jest godnym polecenia miejscem na zimowy wypad na narty. Niczym nie ustępuje kurortom alpejskim, a jest mniej zatłoczona i oferuje pobyt w pięknej, mało znanej przeciętnemu Europejczykowi okolicy. Wieczne śniegi występują w Pirenejach (wypiętrzonych w orogenezie alpejskiej) rzadko, wyłącznie powyżej 3000 m n.p.m. Najwyższym szczytem Pirenejów jest położony w ich hiszpańskiej części (w paśmie Maladeta) Pico de Aneto (3404 m n.p.m.). Do innych urzekających swych pięknem i widokami miejsc w Pirenejach należą m.in. Dolina Ordesy (piękne wodospady i fauna — kozice pirenejskie) w części hiszpańskiej czy też Dolina Ossau we francuskich Pirenejach, z nietypowym, charakterystycznym wierzchołkiem Midi d'Ossau (2884 m n.p.m.). Piękno oraz przyroda francuskiej części tych gór jest chroniona w ramach Parc National des Pyrénées. W hiszpańskiej części Pirenejów również znajduje się kilka obszarów chronionych, m.in. El Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido. Sporo użytecznych informacji można znaleźć na stronie http://www.pireneje.pl/, poświęconej w całości tym pięknym i nie tak popularnym górom.

Pico de Aneto — najwyższy szczyt Pirenejów
Pico de Aneto (3404 m n.p.m.)
— najwyższy szczyt Pirenejów
Dolina Ordesy
Dolina Ordesy

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Pirenejach

Pireneje na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody