eurogory.com
"Trudne zmaganie się w alpinizmie jest wzlotem ponad siebie samego, jest głosem Wolności." — Wojciech Kurtyka

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Gąsienicowa i jej otoczenie


»Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) — Liliowe (1952 m n.p.m.) — Świnicka Przełęcz (2051 m n.p.m.) — Świnica (2301 m n.p.m.) — Zawrat (2158 m n.p.m.)«

Widok ze Świnicy w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich
Widok ze Świnicy (2301 m n.p.m.)
w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich
Kolor szlaku
2h 25 min.↑, 2h 10 min.↓ Czas przejścia
umiarkowane Trudności techniczne
znaczna Ekspozycja
łańcuchy, klamry Ubezpieczenia

Bardzo atrakcyjny i popularny odcinek graniowy, wynika to również z tego, że część turystów wykorzystuje kolejkę linową, aby szybko i bez wysiłku dostać się na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Fragment czerwonego szlaku z tego szczytu do Świnickiej Przełęczy (2051 m n.p.m.) nie przedstawia żadnych trudności, natomiast stąd im dalej, tym poziom trudności wzrasta. Od górnej stacji kolejki linowej kawałek żółtym szlakiem na Suchą Przełęcz (1950 m n.p.m.), stamtąd już wędrujemy szlakiem czerwonym. Z Suchej Przełęczy w lewo odchodzi żółty szlak do "Murowańca", w prawo natomiast tak samo znakowana ścieżka do słowackiej Cichej Doliny Liptowskiej. Po chwili osiągamy Beskid (2012 m n.p.m.) — równie piękny widok jak z Kasprowego Wierchu. Następnie po skałach w dół kilka minut na przełęcz Liliowe (1952 m n.p.m.). Z Kasprowego Wierchu 20 minut. Trochę powyżej siodła przełęczy w lewo odchodzi zielony szlak do Doliny Gąsienicowej. Dalej idziemy cały czas granią, stanowiącą granicę polsko-słowacką. Mijamy z boku Skrajną Turnię (2096 m n.p.m.), następnie przechodzimy przez Skrajną Przełęcz (2071 m n.p.m.) i ponownie trawersujemy zbocze, tym razem Pośredniej Turni (2128 m n.p.m.). Po prawej stronie w dole słowacka Dolina Walentkowa, kamieniste zbocze pokryte jest żółto-zielonymi porostami. Łatwą ścieżką docieramy w pół godziny (25 min.↓) od przełęczy Liliowe na Świnicką Przełęcz. Na Świnicę (2301 m n.p.m.) prowadzi bardzo strome, o nachyleniu podobnym jak droga na Rysy (2499 m n.p.m.), podejście. Występują tu umiarkowane trudności i ekspozycja, jednak szlak jest bardzo dobrze ubezpieczony łańcuchami. Wpierw po piargach i wśród złomisk, dalej pokonujemy skalne żeberka i po płytach w górę. Pod wierzchołkiem rozgałęzienie — szlak czerwony na Zawrat (2158 m n.p.m.) wiedzie dalej prosto, my natomiast idąc w lewo za pomocą łańcucha dostajemy się szybko na szczyt Świnicy. Od Świnickiej Przełęczy 50 minut (35 min.↓). Już wcześniej odsłonił się widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, ze szczytu natomiast wspaniała panorama Tatr, jest to doskonały punkt widokowy. Szczyt jest również znany z tego, że jest bardzo niebezpieczny w czasie burzy. Droga na Zawrat przewija się przez skalne żeberko i sprowadza niżej systemem łańcuchów, również kilka klamer. Najbardziej emocjonującym miejscem jest długi komin skalny. Dalej już łatwą wąską percią wśród skał i trawek. Jest ubezpieczona w niektórych miejscach łańcuchami ze względu na dużą, choć ukrytą ekspozycję — trawersujemy zbocze wysoko nad Dolinką pod Kołem, w dole Zadni Staw Polski (1890 m n.p.m.). Następnie niezbyt stromym podejściem, trawersując zbocze Zawratowej Turni (2247 m n.p.m.) osiągamy przełęcz — Zawrat. Ze Świnicy 45 minut (50 min.↓), od Kasprowego Wierchu 2h 25 min. (2h 10 min.↓). Z Zawratu bardzo ładna panorama Tatr Wysokich, choć oczywiście nie dorównuje widokom z okolicznych szczytów. Dalej czerwonym szlakiem prowadzi już najtrudniejszy szlak polskich Tatr — Orla Perć.

Widok z Kasprowego Wierchu na Tatry Wysokie
Widok z Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.)
na Tatry Wysokie
Beskid
Beskid (2012 m n.p.m.)
Widok ze Świnicy w stronę słowacką
Widok ze Świnicy (2301 m n.p.m.)
w stronę słowacką
Ubezpieczony komin skalny w drodze ze Świnicy na Zawrat
Ubezpieczony komin skalny
w drodze ze Świnicy (2301 m n.p.m.)
na Zawrat (2159 m n.p.m.)
Widok z odcinka od Świnicy na Zawrat
Widok z odcinka od Świnicy
(2301 m n.p.m.)
na Zawrat (2158 m n.p.m.)
Widok z Zawratu w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich
Widok z Zawratu (2158 m n.p.m.)
w stronę
Doliny Pięciu Stawów Polskich

Możliwości dalszej wędrówki:

Przełęcz pod Kondracką Kopą (1863 m n.p.m.) — Goryczkowa Czuba (1913 m n.p.m.) — Sucha Przełęcz (1950 m n.p.m.) — Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)

Orla Perć: Zawrat (2158 m n.p.m.) — Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m.) — Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) — Przełączka nad Buczynową Dolinką (2225 m n.p.m.) — Zadni Granat (2240 m n.p.m.) — Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) — Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego