eurogory.com
"Góry są przede wszystkim miejscem szczególnym, gdyż jako środowisko stanowią zagęszczenie wszelkich przyrodniczych zjawisk i form. Są niejako koncentracją prawdy o przyrodzie, albo wręcz jej kwintesencją.(...) Góry są zatem miejscem, gdzie przyrodę tej planety doświadczamy najzupełniej. Dlatego sam pobyt w górach może stać się wielkim odkryciem." — Wojciech Kurtyka

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Gąsienicowa i jej otoczenie


»Schronisko "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej — Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.)«

Widok z Przełęczy Krzyżne na Dolinę Pięciu Stawów Polskich
Widok z Przełęczy Krzyżne (2112 m n.p.m.)
na Dolinę Pięciu Stawów Polskich
Kolor szlaku
2h 45 min.↑, 2h 05 min.↓ Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Wycieczka na Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.), choć dość długa, jest niewątpliwie godna polecenia. Widoki należą do najpiękniejszych w Tatrach i w pełni rekompensują wysiłek włożony w tą wyprawę. Od schroniska "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej cały czas za znakami żółtymi. Przez chwilę idziemy w dół Doliną Suchej Wody, następnie odbijamy w prawo i spokojnie podchodzimy przez las, przekraczając potoki Sucha Woda i Czarny Potok. W lewo odgałęzia się szlak zielony na Rówień Waksmundzką (dalej aż do Wierch Porońca). My natomiast po chwili wychodzi ponad górną granicę lasu i od tego momentu wędrujemy wśród miejscami gęstych kosodrzewin i rumowisk skalnych. Szlak wiedzie przez tzw. Dubrawiska i przekracza Żółty Potok. Wyżej wzdłuż niego biegnie Pańszczycki Żleb, a góruje nad nami Żółta Turnia (2087 m n.p.m.). Podchodzimy następnie na ramię Żółtej Turni zwane Zadni Upłaz. Otwierają się widoki na Dolinę Pańszczyca. Szlak zbiega teraz w kilka minut w kierunku południowo-wschodnim do miejsca, gdzie z lewej strony dochodzi czarny szlak łącznikowy od szlaku zielonego z Rówieni Waksmundzkiej. Od "Murowańca" godzina (50 min.↓). Następnie wędrujemy rozległym płaskowyżem, mijając ładny Czerwony Staw. W swej górnej części Dolina Pańszczyca jest ograniczona z naszej prawej strony zboczami m.in. Żółtej Turni, a dalej odcinkiem Orlej Perci od Skrajnego Granatu (2225 m n.p.m.) do Przełęczy Krzyżne, natomiast z lewej strony masywem Koszystej i wcinającym się w dolinę wzniesieniem Wielkiej Kopki (1856 m n.p.m.), którą omijamy z prawej strony. Wyżej zanika piętro kosodrzewin, wędrujemy kamienistym, mrocznym pustkowiem. Największe wrażenie w otaczającym nas krajobrazie robią groźne Buczynowe Turnie, będące częścią grani, którą została poprowadzona Orla Perć. Szlak powoli wznosi się w górę, im wyżej, tym bardziej stromo. Podejście jest dość mozolne i męczące. Przełęcz Krzyżne osiągamy po 1h 45 min. (1h 15 min.↓) od poprzedniego rozstaju dróg, z "Murowańca" 2h 45 min. (2h 05 min.↓). Fantastyczna panorama Tatr Wysokich i oszałamiający widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz wodospad Siklawa. Ze względu na to, że tak piękny widok rozciąga się w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich, lepiej podchodzić na Przełęcz Krzyżne ze schroniska "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej względnie od Rówieni Waksmundzkiej (bardzo rzadko wykorzystywany wariant).

Widoki w drodze na Przełęcz Krzyżne
Widoki w drodze na
Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.)
Szlak na Przełęcz Krzyżne z Doliny Pańszczyca
Szlak na Przełęcz Krzyżne
(2112 m n.p.m.) z Doliny Pańszczyca
Widok z Przełęczy Krzyżne
Widok z Przełęczy Krzyżne
(2112 m n.p.m.)

Możliwości dalszej wędrówki:

Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.) — Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Orla Perć: Zawrat (2158 m n.p.m.) — Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m.) — Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) — Przełączka nad Buczynową Dolinką (2225 m n.p.m.) — Zadni Granat (2240 m n.p.m.) — Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) — Przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego