eurogory.com
"Myślę, że uprawianie alpinizmu zaspokaja szczególną potrzebę zajrzenia poza granicę śmierci, zachowując życie." — Zdzisław Ryn

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Rybiego Potoku i jej otoczenie


»Czarny Staw pod Rysami (1583 m n.p.m.) — Rysy (2499 m n.p.m.)«

Widok na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami z podejścia na Rysy
Widok na Morskie Oko (1395 m n.p.m.)
i Czarny Staw pod Rysami (1683 m n.p.m.)
z podejścia na Rysy (2499 m n.p.m.)
Kolor szlaku
3h 00 min.↑, 2h 30 min.↓ Czas przejścia
umiarkowane Trudności techniczne
umiarkowana Ekspozycja
łańcuchy Ubezpieczenia

Szlak czerwony na Rysy (2499 m n.p.m.) — najwyższy polski szczyt, to najpopularniejsza droga w otoczeniu Morskiego Oka (1395 m n.p.m.), tłumy turystów bywają uciążliwe. Jest to trasa bardzo atrakcyjna widokowo, o umiarkowanych trudnościach, lecz bardzo dobrze ubezpieczona. Wymaga również dobrego przygotowania kondycyjnego, długość przejścia od parkingu na Palenicy Białczańskiej to dla przeciętnego turysty ponad 6 godzin. Od Czarnego Stawu pod Rysami (1583 m n.p.m.) idziemy najpierw wzdłuż jego brzegu (po drugiej stronie jeziora pionowa, kilkusetmetrowa ściana Kazalnicy (2159 m n.p.m.), znaną wśród taterników), dalej dość łagodnie podchodzimy przez tzw. Szeroki Zagon. Następnie szlak lekko skręca w lewo i już bardzo stromym podejściem wśród rumowisk skalnych pniemy się wyżej. Tak już będzie do końca szlaku, na krótkim odcinku różnica wzniesień jest znaczna, co sprawia, że nachylenie stoku jest bardzo duże. Szlak skręca ostro w lewo do tzw. Kotła pod Rysami, od północy ograniczonego Bulą pod Rysami (2054 m n.p.m.). Na tym odcinku nawet w środku lata leży zazwyczaj śnieg. Cały czas pniemy się mozolnym i męczącym podejściem w górę. Po prawej stronie góruje nad nami Żabi Koń (2291 m n.p.m.), po lewej natomiast Tomkowe Igły (2106 m n.p.m.). Wkrótce, po przejściu tej kamienistej kotlinki — Kotła pod Rysami, szlak wchodzi na stromą grzędę skalną. Wspinamy się zakosami dobrze ubezpieczoną drogą, w pokonaniu mocno nachylonych płyt i stromych odcinków pomagają nam łańcuchy. Z różnych miejsc trasy na Rysy piękne widoki na Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami lub też oba. Z Rysów zbiega żleb (tzw. "rysa" — stąd nazwa szczytu), w którym prawie zawsze znajduje się śnieg. Pod samym wierzchołkiem szlak skręca w prawo, pokonujemy siodełko nad "rysą" przechodząc na wschodnią stronę grani i pokonujemy ubezpieczoną półeczkę (duża, ale ukryta ekspozycja w stronę słowackiej Ciężkiej Doliny) przewijając się po chwili z powrotem na zachodnią stronę grani. Po chwili po stopniach skalnych osiągamy polski wierzchołek Rysów (słowacki jest 4 metry wyższy). Od Czarnego Stawu pod Rysami 3 godziny (2h 30 min.↓). Przepiękny widok na bardzo dużą część Tatr.

Widok na Czarny Staw pod Rysami z podejścia na Rysy
Widok na Czarny Staw pod Rysami
(1583 m n.p.m.) z podejścia na Rysy
(2499 m n.p.m.)
Ubezpieczone łańcuchami podejście na Rysy (1)
Ubezpieczone łańcuchami
podejście na Rysy (1)
Ubezpieczone łańcuchami podejście na Rysy (2)
Ubezpieczone łańcuchami
podejście na Rysy (2)
Ubezpieczone łańcuchami podejście na Rysy (3)
Ubezpieczone łańcuchami
podejście na Rysy (3)
Widok z Rysów na Ciężki Szczyt i Wysoką
Widok z Rysów (2499 m n.p.m.)
na Ciężki Szczyt (2500 m n.p.m.)
i Wysoką (2547 m n.p.m.)
Widok z Rysów w kierunku zachodnim
Widok z Rysów (2499 m n.p.m.)
w kierunku zachodnim

Możliwości dalszej wędrówki:


(szlaki słowackie)

Rysy (2499 m n.p.m.) — Waga (2340 m n.p.m.) — Schronisko pod Rysami (Chata pod Rysami) — Żabia Dolina — Hotel Górski przy Popradzkim Stawie (Chata Popradské Pleso)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego