eurogory.com
"Wyjście w góry jest mistycznym przeżyciem pozytywnym. Ułatwia akceptację negatywnych stron życia: starzenia się, słabnięcia, choroby. Wejście na szczyt jest oczyszczeniem z neurotycznych skutków codziennego życia — z bycia pochłoniętym małymi sprawami. Stres wysysa z Ciebie cały ten niepotrzebny absurd. Po wejściu na szczyt ludzi doznają uczucia odświeżenia i odnowy. Po powrocie do codziennej egzystencji jesteś zwykłym człowiekiem, a nie znerwicowanym zwierzęciem. Poza tym uprawianie wspinaczki to możliwość odkrywania prawdy o samym sobie. Moje rozumienie życia jest ukształtowane przede wszystkim przez góry." — Wojciech Kurtyka

Ural

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Widok na płaskowyż Uralu w okolicach koła podbiegunowego
Widok na płaskowyż Uralu
w okolicach koła podbiegunowego
Ural to bardzo wąski i długi (ok. 2000 km) łańcuch górski o przebiegu południkowym, ciągnący się od Morza Karskiego na północy Rosji aż do rzeki Ural (uchodzącej do Morza Kaspijskiego) na pograniczu z Kazachstanem na południu. Stanowi geograficzną granicę między Europą i Azją, jest położony między Niziną Wschodnioeuropejską na zachodzie i Niziną Zachodniosyberyjską na wschodzie. Góry te zostały wypiętrzone w orogenezie hercyńskiej. Objęte są ochroną w ramach obejmującego ogromny obszar, największego w Europie Parku Narodowego "Yugyd va" (czyli "jasna woda") w rosyjskiej Republice Komi. Wysokości bezwzględne szczytów na Uralu są niezbyt imponujące. Najwyższy szczyt to Narodnaja (1895 m n.p.m.) w jego północnej części, znajdują się tu niewielkie lodowce (mimo niewielkich wysokości sprzyja im srogi klimat). W środkowej części Uralu dominuje tajga, natomiast na południu stepy (dużo pastwisk). Rejon środkowego Uralu jest bardzo bogaty w surowce mineralne, wydobywa się tu w znacznych ilościach m.in. żelazo, miedź, boksyt, nikiel, chrom, platynę, złoto czy też ropę naftową.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Uralu

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3344 PLN

Prognoza pogody