eurogory.com
"Po wędrówce zostawiającej tak wiele wrażeń, człowiek chciałby stad wzlecieć jeszcze wyżej, by niebu i obłokom wykrzyczeć radość uniesienia, radość przestrzeni." — Jan Wiktor

Alpy Algawskie — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Najwyższy w paśmie Alp Algawskich Großer Krottenkopf widziany z Oberstdorfu
Najwyższy w paśmie Alp Algawskich Großer
Krottenkopf (2657 m n.p.m.) widziany z Oberstdorfu
Alpy Algawskie (Allgäuer Alpen) to nieco niższe pasmo alpejskie, aczkolwiek również tu znajdziemy wiele uroczych miejsc (na czele z doliną Kleinwalsertal i jej otoczeniem). Jest to również jeden z niewielu regionów Alp leżący w większości w Niemczech. Najwyższym szczytem Alp Algawskich jest Großer Krottenkopf (2657 m n.p.m.), natomiast głównym kurortem turystycznym Oberstdorf. Miasto to znane jest jako jedno z tych, w których odbywa się noworoczny turniej skoków narciarskich — Turniej Czterech Skoczni. Alpy Algawskie są położone między Jeziorem Bodeńskim (395 m n.p.m.) na zachodzie oraz doliną rzeki Lech na wschodzie. Pasma górskie, z którymi graniczą, to Las Bregencki (Bregenzerwaldgebirge) na południowym zachodzie, Alpy Lechtalskie (Lechtaler Alpen) na południowym wschodzie oraz na północnym wschodzie Alpy Ammergawskie (Ammergauer Alpen) — będące częścią Alp Bawarskich. Nie ma tu żadnego parku narodowego, jednak najbardziej cenne przyrodniczo obszary objęto ochroną w ramach rezerwatów przyrody (najważniejszy z nich to Naturschutzgebiet Allgäuer Hochalpen). Alpy Algawskie są bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie — sporo tu kolejek linowych, schronisk turystycznych oraz szlaków (popularne są kilkudniowe wędrówki od schroniska do schroniska, bez schodzenia w doliny). Walutą w Austrii oraz Niemczech jest euro.

Transport

W przypadku braku własnego samochodu, w pobliże Alp Algawskich można dojechać z Polski nie tylko autobusem, ale też bezpośrednio pociągiem kategorii EuroNight "Jan Kiepura" z Warszawy do Monachium (podróż trwa ok. 14 godzin, w zimie jeździ on aż do Innsbrucku — wtedy jeszcze ponad 2 godziny dłużej) — więcej informacji tutaj. Najdroższą i najbardziej komfortową opcją dotarcia do Monachium jest oczywiście samolot — wtedy możemy skorzystać m.in. z oferty linii lotniczych LOT lub niemieckiej Lufthansy. Z Monachium można tanio dojechać w Alpy Algawskie pociągami regionalnymi — więcej informacji na stronie kolei niemieckich DB (Deutsche Bahn). Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualne komunikaty na temat stopnia zagrożenia lawinowego w Alpach Niemieckich można sprawdzić tutaj, dla Alp Austriackich — tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów w niemieckich górach czuwa DRK-Bergwacht — służby te są jednostką Niemieckiego Czerwonego Krzyża (Deutsches Rotes Kreuz), natomiast w Austrii ÖBRD (Österreichischer Bergrettungsdienst). Pamiętajmy o tym, że jadąc w Alpy powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (zasady korzystania w przypadku pobytu w Niemczech oraz Austrii). Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.

Atrakcje turystyczne regionu

W okolicy Alp Algawskich bez trudu znajdziemy kilka miejsc, które bezwzględnie można polecić. Należy do nich Jezioro Bodeńskie i miasteczka na jego brzegu, takie jak Konstancja (Konstanz), Friedrichshafen czy Bregencja (Bregenz) w Austrii. Niedaleko Jeziora Bodeńskiego, na terenie Szwajcarii, położone jest Sankt Gallen — znane z opactwa wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zapierającym dech w piersiach zabytkiem w Niemczech jest Zamek Neuschwanstein, położony na wschód od doliny rzeki Lech (blisko miasta Füssen), już na terenie Alp Bawarskich. Innym wartym odwiedzenia w okolicy, baśniowym zamkiem Ludwika II Bawarskiego jest Zamek Linderhof.

Zamek Neuschwanstein widziany z mostu Marienbrücke
Zamek Neuschwanstein widziany z mostu Marienbrücke
Zamek Linderhof
Zamek Linderhof

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Alpach Algawskich

Przejdź do propozycji wycieczek

Alpy Algawskie na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody