eurogory.com
"The Beauty of the Mountain is hidden for all those who try to discover it from the top, supposing that, one way or another, one can reach this place directly. The Beauty of the Mountain reveals only to those who climbed it." — Antoine de Saint-Exupery

Alpy Algawskie — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Najwyższy w paśmie Alp Algawskich Großer Krottenkopf widziany z Oberstdorfu
Najwyższy w paśmie Alp Algawskich Großer
Krottenkopf (2657 m n.p.m.) widziany z Oberstdorfu
Alpy Algawskie (Allgäuer Alpen) to nieco niższe pasmo alpejskie, aczkolwiek również tu znajdziemy wiele uroczych miejsc (na czele z doliną Kleinwalsertal i jej otoczeniem). Jest to również jeden z niewielu regionów Alp leżący w większości w Niemczech. Najwyższym szczytem Alp Algawskich jest Großer Krottenkopf (2657 m n.p.m.), natomiast głównym kurortem turystycznym Oberstdorf. Miasto to znane jest jako jedno z tych, w których odbywa się noworoczny turniej skoków narciarskich — Turniej Czterech Skoczni. Alpy Algawskie są położone między Jeziorem Bodeńskim (395 m n.p.m.) na zachodzie oraz doliną rzeki Lech na wschodzie. Pasma górskie, z którymi graniczą, to Las Bregencki (Bregenzerwaldgebirge) na południowym zachodzie, Alpy Lechtalskie (Lechtaler Alpen) na południowym wschodzie oraz na północnym wschodzie Alpy Ammergawskie (Ammergauer Alpen) — będące częścią Alp Bawarskich. Nie ma tu żadnego parku narodowego, jednak najbardziej cenne przyrodniczo obszary objęto ochroną w ramach rezerwatów przyrody (najważniejszy z nich to Naturschutzgebiet Allgäuer Hochalpen). Alpy Algawskie są bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie — sporo tu kolejek linowych, schronisk turystycznych oraz szlaków (popularne są kilkudniowe wędrówki od schroniska do schroniska, bez schodzenia w doliny). Walutą w Austrii oraz Niemczech jest euro.

Transport

W przypadku braku własnego samochodu, w pobliże Alp Algawskich można dojechać z Polski nie tylko autobusem, ale też bezpośrednio pociągiem kategorii EuroNight "Jan Kiepura" z Warszawy do Monachium (podróż trwa ok. 14 godzin, w zimie jeździ on aż do Innsbrucku — wtedy jeszcze ponad 2 godziny dłużej) — więcej informacji tutaj. Najdroższą i najbardziej komfortową opcją dotarcia do Monachium jest oczywiście samolot — wtedy możemy skorzystać m.in. z oferty linii lotniczych LOT lub niemieckiej Lufthansy. Z Monachium można tanio dojechać w Alpy Algawskie pociągami regionalnymi — więcej informacji na stronie kolei niemieckich DB (Deutsche Bahn). Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualne komunikaty na temat stopnia zagrożenia lawinowego w Alpach Niemieckich można sprawdzić tutaj, dla Alp Austriackich — tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów w niemieckich górach czuwa DRK-Bergwacht — służby te są jednostką Niemieckiego Czerwonego Krzyża (Deutsches Rotes Kreuz), natomiast w Austrii ÖBRD (Österreichischer Bergrettungsdienst). Pamiętajmy o tym, że jadąc w Alpy powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (zasady korzystania w przypadku pobytu w Niemczech oraz Austrii). Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.

Atrakcje turystyczne regionu

W okolicy Alp Algawskich bez trudu znajdziemy kilka miejsc, które bezwzględnie można polecić. Należy do nich Jezioro Bodeńskie i miasteczka na jego brzegu, takie jak Konstancja (Konstanz), Friedrichshafen czy Bregencja (Bregenz) w Austrii. Niedaleko Jeziora Bodeńskiego, na terenie Szwajcarii, położone jest Sankt Gallen — znane z opactwa wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zapierającym dech w piersiach zabytkiem w Niemczech jest Zamek Neuschwanstein, położony na wschód od doliny rzeki Lech (blisko miasta Füssen), już na terenie Alp Bawarskich. Innym wartym odwiedzenia w okolicy, baśniowym zamkiem Ludwika II Bawarskiego jest Zamek Linderhof.

Zamek Neuschwanstein widziany z mostu Marienbrücke
Zamek Neuschwanstein widziany z mostu Marienbrücke
Zamek Linderhof
Zamek Linderhof

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Alpach Algawskich

Przejdź do propozycji wycieczek

Alpy Algawskie na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.6683 PLN

Prognoza pogody