eurogory.com
"Znajomość gór polega na umiejętności odwrotu."

Alpy Bawarskie — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Widok na Zugspitze — najwyższy niemiecki szczyt, widziany od strony austriackiej
Widok na Zugspitze (2963 m n.p.m.)
— najwyższy niemiecki szczyt, widziany od strony austriackiej
Alpy Bawarskie (Bayerische Alpen), zbudowane w dużej mierze z wapieni, to najwyższe i najbardziej popularne wśród turystów niemieckie góry. Obok sąsiednich Alp Algawskich (granicą jest dolina rzeki Lech) są jedynym znaczącym pasmem Alp położonym również na terenie Niemiec. Najwyższym szczytem Alp Bawarskich (znajdującym się w masywie Wettersteingebirge) oraz całych Niemiec jest Zugspitze (2963 m n.p.m.), natomiast głównym kurortem turystycznym Garmisch-Partenkirchen. Miasto to znane jest jako jedno z tych, w których odbywa się noworoczny turniej skoków narciarskich — Turniej Czterech Skoczni. Alpy Bawarskie dzielą się na kilka mniejszych pasm, wśród których warto wspomnieć o Alpach Ammergawskich (Ammergauer Alpen), Wettersteingebirge czy Karwendelgebirge. Na terenie Alp Bawarskich nie powstał żaden park narodowy, jednak w cenniejszych przyrodniczo miejscach utworzono rezerwaty przyrody. Walutą w Austrii oraz Niemczech jest euro.

Transport

W przypadku braku własnego samochodu, w Alpy Bawarskie można dojechać z Polski nie tylko autobusem, ale też bezpośrednio pociągiem kategorii EuroNight "Jan Kiepura" z Warszawy do Monachium (podróż trwa ok. 14 godzin, w zimie jeździ on aż do Innsbrucku — wtedy jeszcze ponad 2 godziny dłużej) — więcej informacji tutaj. Najdroższą i najbardziej komfortową opcją dotarcia do Monachium jest oczywiście samolot — wtedy możemy skorzystać m.in. z oferty linii lotniczych LOT lub niemieckiej Lufthansy. Z Monachium można tanio dojechać w serce Alp Bawarskich pociągami regionalnymi — więcej informacji na stronie kolei niemieckich DB (Deutsche Bahn). Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualne komunikaty na temat stopnia zagrożenia lawinowego w Alpach Niemieckich można sprawdzić tutaj, dla Alp Austriackich — tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów w niemieckich górach czuwa DRK-Bergwacht — służby te są jednostką Niemieckiego Czerwonego Krzyża (Deutsches Rotes Kreuz), natomiast w Austrii ÖBRD (Österreichischer Bergrettungsdienst). Pamiętajmy o tym, że jadąc w Alpy powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (zasady korzystania w przypadku pobytu w Niemczech oraz Austrii). Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.

Szczyt Zugspitze z budynkiem mieszczącym m.in. stację kolejki linowej, sklepy czy restauracje
Szczyt Zugspitze (2963 m n.p.m.) z budynkiem mieszczącym
m.in. stację kolejki linowej, sklepy czy restauracje
Widok z Zugspitze w kierunku jeziora Eibsee
Widok z Zugspitze (2963 m n.p.m.)
w kierunku jeziora Eibsee (974 m n.p.m.)

Atrakcje turystyczne regionu

Chyba najpopularniejszym miejscem w niemieckich górach jest ich najwyższy szczyt — Zugspitze, oraz jego podnóża. Spowodowane jest to w dużej mierze jego łatwą dostępnością dla osób niekoniecznie zainteresowanych wędrówkami górskimi. Mianowicie na szczyt (znajduje się na nim m.in. stacja meteorologiczna) można wjechać nowoczesną kolejką linową — więcej informacji na temat tej i innych kolejek po niemieckiej stronie tutaj, natomiast po austriackiej — tutaj. Zapierającym dech w piersiach zabytkiem tej części Alp jest Zamek Neuschwanstein, położony na wschód od doliny rzeki Lech (blisko miasta Füssen). Innymi wartymi odwiedzenia, baśniowymi zamkami Ludwika II Bawarskiego są Zamek Linderhof oraz Zamek Herrenchiemsee. Będąc w Alpach Bawarskich, grzechem byłoby nie zajrzeć do pięknej stolicy Bawarii — Monachium (München). Koniecznie trzeba również odwiedzić niedaleki, urokliwy Innsbruck — zimową stolicę Austrii. Nie brakuje w tym mieście ciekawych architektonicznie, zabytkowych miejsc, a także między innymi tutaj odbywa się znany noworoczny turniej skoków narciarskich — Turniej Czterech Skoczni.

Zamek Neuschwanstein widziany z mostu Marienbrücke
Zamek Neuschwanstein widziany z mostu Marienbrücke
Zamek Linderhof
Zamek Linderhof

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Alpach Bawarskich

Przejdź do propozycji wycieczek

Alpy Bawarskie na summitpost.org: Alpy Ammergawskie (Ammergauer Alpen), Wettersteingebirge, Karwendelgebirge.

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody