eurogory.com
"(...) otarcie się o śmierć jest najwyższą nagrodą wspinactwa, zwycięstwa nad przeciwnościami przyrody i własnym lekiem." — Jan Alfred Szczepański

Alpy Delfinackie — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Rzeka Romanche malowniczo wijąca się wśród szczytów Alp Delfinackich
Rzeka Romanche malowniczo wijąca się
wśród szczytów Alp Delfinackich
Alpy Delfinackie (Alpes du Dauphiné) są częścią Alp Zachodnich i leżą całkowicie na terenie Francji. Sąsiadują z Alpami Kotyjskimi na południowym wschodzie oraz Alpami Graickimi na północnym wschodzie. Nazwa gór wywodzi się od regionu Francji, który nazywa się Delfinat — jego stolicą jest największe u stóp Alp Delfinackich, urocze miasto Grenoble. Najwyższym szczytem tego masywu jest pierwszy (idąc od zachodu i południa) czterotysięcznik Alp — Barre des Écrins (4102 m n.p.m.). W Alpach Delfinackich znjaduje się wiele schronisk turystycznych, umożliwiając przeciętnemu turyście przejście tzw. Grande Randonnée 54 (GR 54) — znakowanej, wolnej od lodowców drogi wokół masywu Écrins. Taki trekking po Alpach Delfinackich zajmuje 2 tygodnie. Obszar ten jest objęty ochroną w ramach Parku Narodowego Écrins (Parc national des Écrins). Jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych Alp Delfinackich jest Briançon, jednak próżno tu szukać miejscowości typu Chamonix-Mont-Blanc czy Zermatt. Jest to region odwiedzany raczej przez prawdziwych miłośników i koneserów gór. Walutą we Francji jest euro.

Transport

Podróżujących samochodem (który jest zdecydowanie najlepszą opcją dotarcia w większość rejonów Alp) zachęcamy do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Aktualne komunikaty na temat stopnia zagrożenia lawinowego oraz prognozę pogody w Alpach Francuskich można sprawdzić tutaj. Nad bezpieczeństwem turystów we francuskiej części Alp czuwają m.in. wyspecjalizowane jednostki żandarmerii (udzielona przez nią pomoc jest bezpłatna, natomiast już za interwencję innego pogotowia górskiego trzeba słono zapłacić). Pamiętajmy o tym, że jadąc w Alpy powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z  ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Natomiast osobom, które zamierzają nieco częściej odwiedzać Alpy, polecamy wykupienie członkostwa w ÖAV (Österreichischer Alpenverein). Oprócz ubezpieczenia daje ono duże zniżki (max 50%) w schroniskach alpejskich, co sprawia, że po kilku noclegach w Alpach dzięki udzielonym rabatom zwrócą nam się poniesione koszty. Daje też inne udogodnienia, np. zniżki (max 40%) na zakup wybranych map alpejskich pasm.

Atrakcje turystyczne regionu

W okolicy Alp Delfinackich z pewnością warto odwiedzić Grenoble oraz malowniczo położone u podnóży tych gór Sanktuarium La Salette. Bardzo oryginalną i godną polecenia atrakcją jest również kolejka turystyczna Chemin de fer de La Mure. Kursuje z Saint-Georges-de-Commiers (316 m n.p.m.) do La Mure (882 m n.p.m.), oferując niesamowite widoki na góry i jeziora oraz dając możliwość zwiedzenia m.in. ekomuzeum pszczelarstwa i skosztowania tutejszego miodu. Nieco dalej na północny zachód znajduje się Lyon, z zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Dość daleko od Alp Delfinackich położone są natomiast znane na całym świecie, mogące być miejscem regeneracji sił po alpejskich wędrówkach kurorty nad Morzem Śródziemnym — Nicea (Nice), Cannes, Saint Tropez czy księstwo Monako (Monaco) — znane m.in. z kasyna w Monte Carlo i corocznego wyścigu Formuły 1.

Malowniczo położone Sanktuarium La Sallette
Malowniczo położone Sanktuarium La Sallette
Grenoble i Alpy Delfinackie w tle
Grenoble i Alpy Delfinackie w tle

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Alpach Delfinackich

Przejdź do propozycji wycieczek

Alpy Delfinackie na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody