eurogory.com
"(...) otarcie się o śmierć jest najwyższą nagrodą wspinactwa, zwycięstwa nad przeciwnościami przyrody i własnym lekiem." — Jan Alfred Szczepański

Góry Betyckie

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Mulhacen — najwyższy szczyt Gór Betyckich i kontynentalnej Hiszpanii
Mulhacen (3478 m n.p.m.) — najwyższy szczyt
Gór Betyckich i kontynentalnej Hiszpanii
Góry Betyckie leżą w południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Ciągną się ok. 600 kilometrów od Gibraltaru na wschód, cały czas blisko Morza Śródziemnego. Oddziela je od niego Costa del Sol (Wybrzeże Słońca) — jeden z najbardziej znanych regionów wypoczynkowych w Europie, z głównym miastem Malaga. Klimat tu panujący sprawia, że Góry Betyckie mają nieco odmienny charakter od Alp czy Karpat. Najwyższe partie tych gór przypominają latem kamienistą pustynię (pokrywa śnieżna od listopada do maja powyżej 2500 m n.p.m.), a temperatury są tak wysokie, że mogą być nie do zniesienia. A nie jest to niski łańcuch górski, bo drugi (lub trzeci, gdy wliczamy Kaukaz) co do wysokości w Europie po Alpach. Najbardziej znanym pasmem Gór Betyckich jest Sierra Nevada (oficjalna strona parku narodowego — tutaj), położona na południe od Grenady (miasto znane z imponujących zabytków architektury mauretańskiej, na czele z pałacem Alhambra). Nazwa Sierra Nevada pochodzi od śniegu pokrywającego wierzchołki od jesieni do późnej wiosny. Najwyższym szczytem tego pasma, Gór Betyckich oraz kontynentalnej Hiszpanii jest Mulhacen (3478 m n.p.m.). Natomiast najwyższy w kraju jest leżący na Wyspach Kanaryjskich (należących geograficznie do Afryki), a dokładnie na wyspie Teneryfa szczyt Pico de Teide (3718 m n.p.m.).

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Górach Betyckich

Góry Betyckie na summitpost.org: Sierra Nevada

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody