eurogory.com
"Myślę, że uprawianie alpinizmu zaspokaja szczególną potrzebę zajrzenia poza granicę śmierci, zachowując życie." — Zdzisław Ryn

Góry Dynarskie — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Park Narodowy Durmitor
Park Narodowy Durmitor
Góry Dynarskie, sfałdowane w orogenezie alpejskiej, ciągną się wzdłuż Morza Adriatyckiego przez dużą część Półwyspu Bałkańskiego. Biegną od Alp Julijskich w Słowenii na północnym zachodzie przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Czarnogórę po Kosowo (nieuznane jako niepodległe państwo przez całą społeczność międzynarodową) i Albanię na południowym wschodzie. Góry te bywają nazywane Alpami Dynarskimi, jednakże nie stanowią one części Alp, wysokości bezwzględne są tu podobne jak w Karpatach, a więc nie występuje tu wieczny śnieg i lodowce. Najbardziej znane i znajdujące się wśród najwyższych szczytów tych gór są Bobotov Kuk (2522 m n.p.m.) w masywie Durmitor i Parku Narodowym o tej samej nazwie (obszar krasowy) — obecnie jest to teren należący do Czarnogóry (kurortem, z którego najlepiej rozpocząć wycieczkę na najwyższy szczyt masywu Durmitor, jest Žabljak — ważna, acz niewielka turystyczna miejscowość znajdująca się na wysokości blisko 1500 m n.p.m., co czyni ją najwyżej położoną na Bałkanach), oraz Deravica (2656 m n.p.m.) na granicy Albanii i Kosowa. Najwyżej wznosi się położony tak jak Deravica w Górach Północnoalbańskich szczyt Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.).

Transport

Bezpośrednio z Polski nie dotrzemy w Góry Dynarskie transportem publicznym, konieczne będą przesiadki. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Atrakcje turystyczne regionu

Z powodu bliskości Morza Adriatyckiego, z Gór Dynarskich mamy bardzo blisko do nadmorskich kurortów. Najbardziej znane i chętnie odwiedzane znajdują się w Chorwacji (również wiele atrakcyjnych turystycznie wysp), turystów próbuje również przyciągnąć Czarnogóra. Jeśli chodzi o nadmorskie miejscowości, które mają też coś do zaoferowania zwiedzającym, najciekawsze są chorwackie Split oraz Dubrownik. Poza tym w Chorwacji warto zwiedzić Park Narodowy Jeziora Plitwickie, natomiast w sercu Gór Dynarskich zdecydowanie można polecić Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Górach Dynarskich

Góry Dynarskie na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody