eurogory.com
"Alpinista powraca do swoich gór, ponieważ pamięć podpowiada mu, że zapomniał już tak wiele." — Peter Boardman

Pieniny

Informacje ogólne Propozycje wycieczek

Z Czorsztyna na Trzy Korony (982 m n.p.m.)


»Czorsztyn — ruiny zamku w Czorsztynie — Czorsztyn — Przełęcz Osice (668 m n.p.m.) — Przełęcz Trzy Kopce (795 m n.p.m.) — Przełęcz Szopka (779 m n.p.m.) — Trzy Korony (982 m n.p.m.) — Kosarzyska — Schronisko "Trzy Korony" — Sromowce Niżne«

Widok z Trzech Koron na północ, w stronę Gorców
Widok z Trzech Koron (982 m n.p.m.)
na północ, w stronę Gorców
Kolor szlaku
ok. 5h Czas przejścia
brak Trudności techniczne
niewielka Ekspozycja
barierki Ubezpieczenia

Trasa z Czorsztyna na Trzy Korony (982 m n.p.m.) — najwyższy szczyt Pienin Właściwych, to z pewnością ciekawa i mało popularna opcja poznawania coraz to nowych pienińskich zakątków (w tym wypadku Pienin Czorsztyńskich). Duża atrakcja czeka nas już na początku wycieczki — mianowicie z centrum tej niewielkiej miejscowości w 25 minut dochodzimy za znakami zielonymi do ruin XIV-wiecznego zamku w Czorsztynie, zbudowanego na wapiennych skałach za czasów Kazimierza Wielkiego. Jest to bardzo ciekawy zabytek, a przy tym oferuje niepowtarzalne widoki na znajdujące się u jego stóp Jezioro Czorsztyńskie, znajdujący się po przeciwnej jego stronie zamek w Niedzicy i podnóże Pienin oraz Gorców, a przy dobrej widoczności także Tatry. Od ruin zamku wracamy z powrotem szlakiem zielonym do miejsca, gdzie przecina go szlak niebieski idący od Przełęczy Snozka (653 m n.p.m.). Skręcamy w prawo i dalej będziemy wędrować aż do Trzech Koron za znakami niebieskimi. Szybko wchodzimy na teren Pienińskiego Parku Narodowego, i przez łąki podążamy grzbietem Majerza (689 m n.p.m.) — bardzo dobry punkt widokowy. Około pół godziny od wejścia na szlak niebieski zabiera dotarcie do Przełęczy Osice (668 m n.p.m.), przez którą przebiega droga łącząca Krośnicę i Sromowce Wyżne. Jej powstaniu towarzyszyły kontrowersje, gdyż przecina wartościowe przyrodniczo tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Dalej wędrujemy lasem i szybko osiągamy Przełęcz Sańba (695 m n.p.m.) — poniżej niewielka miejscowość Hałuszowa. Następnie podchodzimy głównie przez łąki i polany (m.in. Za Groniem i Suszyna) w kierunku zalesionego szczytu Macelaka (856 m n.p.m.), który mijamy z boku. Ze wspomnianych polan rozciągają się urocze widoki. Za Macelakiem rozstaj szlaków tuż koło Przełęczy Trzy Kopce (795 m n.p.m.), w prawo schodzi szlak czerwony do Sromowiec Wyżnych. Od Przełęczy Osice godzina drogi (40 min.↓). Dalej w około pół godziny lekko się obniżamy raz lasem, raz przez polany na Przełęcz Szopka (779 m n.p.m.) — interesujące widoki. Na południu mijaliśmy m.in. niedalekie, raczej zalesione szczyty o nazwach Cyrlowa Skała (816 m n.p.m.) oraz Nowa Góra (902 m n.p.m.).

Ruiny zamku w Czorsztynie
Ruiny zamku w Czorsztynie
Widok z ruin zamku w Czorsztynie na Jezioro Czorsztyńskie
Widok z ruin zamku w Czorsztynie na Jezioro Czorsztyńskie
Widok w kierunku Tatr z ruin zamku w Czorsztynie
Widok w kierunku Tatr z ruin zamku w Czorsztynie
Widok z ruin zamku w Czorsztynie na zachód
Widok z ruin zamku w Czorsztynie na zachód
We wnętrzu ruin zamku w Czorsztynie
We wnętrzu ruin zamku
w Czorsztynie
Jedna z tablic informacyjnych na zamku w Czorsztynie
Jedna z tablic informacyjnych
na zamku w Czorsztynie
Widok z ruin zamku w Czorsztynie na zamek w Niedzicy
Widok z ruin zamku w Czorsztynie na zamek w Niedzicy

Na Przełęczy Szopka krzyżują się szlaki żółty — którym w prawo można zejść przez Wąwóz Szopczański do Sromowiec Niżnych lub w lewo do Krościenka nad Dunajcem, oraz niebieski — nim kierujemy się prosto na Trzy Korony. Podejście na najwyższy szczyt Pienin Właściwych jest dość strome, wyżej przecina polanę Pieniny. Czasowo zamyka się w około 40 minutach (15 min.↓). Wejście na szczyt Trzech Koron, a właściwie na platformę widokową jest płatne (bilet obowiązuje w ten sam dzień również na Sokolicy) — w sezonie kolejki są olbrzymie i trzeba czekać nawet godzinę, aby wejść na szczyt. Widok jest jednak niepowtarzalny i wynagradza długie oczekiwanie. Obejmuje Dunajec, Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor (Červený Kláštor) u naszych stóp, a dalej przy dobrej pogodzie widać Tatry, Babią Górę (1725 m n.p.m.) oraz Gorce. Z Trzech Koron schodzimy stromo lasem na polanę Kosarzyska. Zejście zajmuje kilkanaście minut (w podejściu pół godziny). Stąd można zejść zielonym szlakiem do Sromowiec Niżnych, co też czynimy. Szlak biegnie lasem (po drodze dwie niewielkie polany — Ligarki oraz na przełęczy Wyżni Łazek), podnóżami Trzech Koron. Po 30 minutach (ponad godzina w górę) zejścia nasz szlak zielony łączy się z żółtym, biegnącym od Przełęczy Szopka przez Wąwóz Szopczański. Potem idziemy już prawie płaskim terenem, mijamy schronisko "Trzy Korony" oraz pawilon Pienińskiego Parku Narodowego i dochodzimy do Sromowiec Niżnych, w końcówce bez szlaku. Z okolic schroniska i niżej bardzo ładny widok do tyłu na Trzy Korony w całej okazałości. Z polany Kosarzyska około godzina czasu (półtorej godziny w stronę przeciwną).

Widok na Tatry z grzbietu Suszyny w Pieninach Czorsztyńskich
Widok na Tatry z grzbietu Suszyny
w Pieninach Czorsztyńskich
Na Przełęczy Szopka
Na Przełęczy
Szopka (779 m n.p.m)
Kopa Siana — wapienna turnia w masywie Trzech Koron
Kopa Siana — wapienna turnia
w masywie Trzech Koron
Wejście na galerię widokową Trzech Koron
Wejście na galerię widokową
Trzech Koron (982 m n.p.m.)
Widok z Trzech Koron na Dunajec, Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor (Červený Kláštor)
Widok z Trzech Koron
(982 m n.p.m.) na Dunajec,
Sromowce Niżne i Czerwony
Klasztor (Červený Kláštor)
Widok z Trzech Koron na zachód
Widok z Trzech Koron (982 m n.p.m.) na zachód
Młody pies pasterski
Młody pies pasterski
Widok ze szlaku żółtego na Trzy Korony (1)
Widok ze szlaku żółtego na
Trzy Korony (982 m n.p.m.) (1)
Schronisko "Trzy Korony"
Schronisko "Trzy Korony"
Widok ze szlaku żółtego na Sromowce Niżne
Widok ze szlaku żółtego na Sromowce Niżne
Widok ze szlaku żółtego na Trzy Korony (2)
Widok ze szlaku żółtego na Trzy Korony (982 m n.p.m.) (2)

Wróć do propozycji wycieczek

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla:
⇒ Krościenka nad Dunajcem
⇒ Szczawnicy