eurogory.com
"(...) otarcie się o śmierć jest najwyższą nagrodą wspinactwa, zwycięstwa nad przeciwnościami przyrody i własnym lekiem." — Jan Alfred Szczepański

Pirin — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Pirin


Widok na Wichren — najwyższy w górach Pirin, i jego odbicie w jeziorze
Widok na Wichren (2914 m n.p.m.)
— najwyższy w górach Pirin, i jego odbicie w jeziorze
Pirin (Пирин) to niewielkie pasmo górskie w południowo-zachodniej Bułgarii. Nazwa gór pochodzi od słowiańskiego boga grzmotów i piorunów — Peruna. Ich długość wynosi ok. 40 km, natomiast szerokość — ok. 25 km. Najwyższy szczyt Pirinu — Wichren, wznosi się na 2914 m n.p.m. Sprawia to, że są to drugie co do wysokości bułgarskie góry, po sąsiednim paśmie Riła. Pirin jest zbudowany z granitów oraz skał przeobrażonych (m.in. marmury, które sprawiają, że najwyższe szczyty mają urzekającą śnieżnobiałą barwę). Znajduje się tu wiele uroczych jezior polodowcowych i wodospadów. Większość powierzchni tego pasma górskiego objęta jest ochroną w ramach Parku Narodowego "Pirin" (Национален парк „Пирин“). Utworzono na jego terenie również dwa ścisłe rezerwaty przyrody (z czego jeden ma status Rezerwatu Biosfery UNESCO). Wśród fauny można wyróżnić kozice, niedźwiedzie czy wilki, natomiast wśród flory wyróżniają się wiekowe sosny oraz kwiat będący symbolem Pirinu — szarotka. Znajduje się tu także najstarsze drzewo w Bułgarii — licząca sobie już 1300 lat ogromna sosna, zwana Sosną Bajkuszewa (nazwa wzięła się od nazwiska leśniczego, który pierwszy natknął się na to drzewo). Góry te (podobnie jak Riła) są dobrze zagospodarowane turystycznie, są tu liczne schroniska oraz wiele miejscowości podgórskich, w których też można szukać noclegu. Walutą w Bułgarii jest lew.

Transport

Jeśli nie przyjechaliśmy własnym samochodem, to komunikację zapewniają tu autobusy i busy, natomiast wariant dotarcia transportem publicznym do samej Bułgarii zależy od naszego budżetu. Musimy dotrzeć do stolicy Bułgarii — Sofii (София), skąd już niedaleko w góry Pirin. Bezpośrednie połączenie z Polski do Sofii zapewniają m.in. linie lotnicze LOT oraz przewoźnik autobusowy InterBus. Jeśli natomiast chodzi o podróżowanie do i po Bułgarii koleją, rozkład jazdy możemy sprawdzić na stronie tamtejszego przewoźnika BDZ. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w bułgarskich górach czuwa będące jednostką Bułgarskiego Czerwonego Krzyża — Górskie Pogotowie Ratunkowe (Планинската спасителна служба). Pamiętajmy o tym, że jadąc w bułgarskie góry powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Obowiązuje ono w konkretne dni naszego pobytu, a jego koszt jest niewielki (rzędu kilku złotych za jeden dzień). Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Atrakcje turystyczne regionu

Widok na Melnik — najmniejsze miasto w Bułgarii, a zarazem jedno z najpiękniejszych
Widok na Melnik (Мелник) — najmniejsze miasto
w Bułgarii, a zarazem jedno z najpiękniejszych;
warto skosztować tu również miejscowego wina
Pasmo Pirin jest objęte ochroną w ramach Parku Narodowego "Pirin" (Национален парк „Пирин“), wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się na niej również Cerkiew Bojańska w nieco odległej stolicy Bułgarii — Sofii. W sercu sąsiedniej Riły natomiast znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Bułgarii — Monastyr Rilski (monastyr to nazwa klasztoru prawosławnego), także wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Riła to obok Pirinu najpopularniejsze miejsce wędrówek górskich w Bułgarii i śmiało można połączyć przejście najciekawszych szlaków obu pasm. Atrakcją może być również dojazd w góry Pirin kolejką wąskotorową z Septemwri (Септември) przez Bansko (Банско) — najważniejszy kurort u stóp tych gór, do miejscowości Dobriniszte (Добринище). Obowiązkowo natomiast trzeba odwiedzić przepiękne, najmniejsze w Bułgarii miasteczko Melnik (Мелник) na południowo-zachodnich obrzeżach Pirinu — jego położenie i otoczenie są niepowtarzalne.

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Pirinie

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Pirin

Pirin na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody