eurogory.com
"Góry pozwalają zrozumieć, że nasze umęczone człowieczeństwo oczyszcza się i uszlachetnia przez cierpienie." — Giuseppe Mazzotti

Riła — informacje ogólne

Propozycje wycieczek

Chcesz nam pomóc we wzbogacaniu treści Internetowego Przewodnika Górskiego eurogory.com poprzez dodanie nowego tekstu lub udostępnienie swoich zdjęć — napisz do nas!

Noclegi — Riła


Najwyższy szczyt Riły i całej Bułgarii — Musała
Najwyższy szczyt Riły i całej Bułgarii
— Musała (2925 m n.p.m.)
Riła (Рила), położona na południe od Sofii (София) w południowo-zachodniej Bułgarii, jest najwyższym masywem górskim na Bałkanach (Musała — 2925 m n.p.m.). Na Musale znajduje się najwyżej położona w tej części Europy stacja meteorologiczna. Riła sąsiaduje m.in. z równie niewielkim pasmem Pirin na południu i ciągnącymi się wzdłuż granicy z Grecją Rodopami na wschodzie. Zbudowana jest zarówno ze skał krystalicznych (granity), jak i łupków krystalicznych oraz gnejsów i marmurów. Mają charakter typowo alpejski — szczyty są skaliste i ostre, zbocza strome, liczne są tu urzekające jeziora polodowcowe, a dolinami płyną bystre potoki (wynika to również z tego, że typowe dla tych gór są bardzo duże opady). Bierze tu swój początek wiele dużych bułgarskich rzek m.in. Iskyr, Marica czy Mesto. Największym jeziorem polodowcowym Riły (a także całego Półwyspu Bałkańskiego) jest Smradliwo ezero (2294 m n.p.m.), najgłębszym (około 37-38 metrów głębokości) jest jedno z przepięknych Siedmiu Rilskich Jezior — Okoto (2440 m n.p.m.), natomiast najwyżej położonym — Ledenoto ezero (2709 m n.p.m.). Występują tu typowe piętra roślinne (najwyższe partie są skaliste i pokryte murawami wysokogórskimi). Jeśli chodzi o świat zwierzęcy, wyróżnić można m.in. kozice, niedźwiedzie, wilki, orła czarnego oraz licznie występującego w tutejszych jeziorach i potokach pstrąga. Piękno i różnorodność tych gór jest objęte ochroną w ramach Parku Przyrodniczego "Monastyr Rilski" oraz największego parku narodowego w Bułgarii — jest to Park Narodowy "Riła" (Национален парк „Рила”). Na jego terenie utworzono cztery ścisłe rezerwaty przyrody, w tym dwa mają status Rezerwatu Biosfery UNESCO. Góry te (podobnie jak sąsiednie pasmo Pirin) są dobrze zagospodarowane turystycznie, są tu liczne schroniska oraz wiele miejscowości podgórskich, w których też można szukać noclegu — m.in. najstarszy i najbardziej znany bułgarski kurort narciarski Borowec (Боровец). Walutą w Bułgarii jest lew.

Transport

Jeśli nie przyjechaliśmy własnym samochodem, to komunikację zapewniają tu autobusy i busy, natomiast wariant dotarcia transportem publicznym do samej Bułgarii zależy od naszego budżetu. Musimy dotrzeć do stolicy Bułgarii — Sofii (София), skąd już niedaleko w góry Riła. Bezpośrednie połączenie z Polski do Sofii zapewniają m.in. linie lotnicze LOT oraz przewoźnik autobusowy InterBus. Jeśli natomiast chodzi o podróżowanie do i po Bułgarii koleją, rozkład jazdy możemy sprawdzić na stronie tamtejszego przewoźnika BDZ. Podróżujących samochodem zachęcamy natomiast do skorzystania z poniższej mapy. Po kliknięciu poniżej mapy w "Wyświetl większą mapę" nastąpi przejście na stronę Google Mapy, gdzie można zobaczyć alternatywne trasy dojazdowe, zmienić miejsce wyjazdu i cel podróży, a także wyszukać na mapie miejscowości, obiekty geograficzne (np. szczyty górskie) oraz niektóre atrakcje turystyczne wymienione w dziale poniżej.


Wyświetl większą mapę

Zdrowie i bezpieczeństwo w górach

Nad bezpieczeństwem turystów w bułgarskich górach czuwa będące jednostką Bułgarskiego Czerwonego Krzyża — Górskie Pogotowie Ratunkowe (Планинската спасителна служба). Pamiętajmy o tym, że jadąc w bułgarskie góry powinniśmy wykupić ubezpieczenie obejmujące koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratunkowej, gdyż nie są one pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Obowiązuje ono w konkretne dni naszego pobytu, a jego koszt jest niewielki (rzędu kilku złotych za jeden dzień). Najwygodniej zakupić je jeszcze w Polsce w oddziale dowolnej firmy ubezpieczeniowej lub biura podróży. Należy również pamiętać o wyrobieniu sobie przed wyjazdem w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca zameldowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osobom młodym (zwłaszcza studentom) polecamy wyrobienie sobie ważnej przez rok karty Euro<26 lub ISIC w opcji z ubezpieczeniem pokrywającym koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej i ratowniczej.

Atrakcje turystyczne regionu

W sercu Riły znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Bułgarii — wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO Monastyr Rilski (monastyr to nazwa klasztoru prawosławnego). Znajduje się na niej również Cerkiew Bojańska w nie tak odległej stolicy Bułgarii — Sofii. Na ową listę wpisano też Park Narodowy "Pirin" (Национален парк „Пирин“), obejmującego swym zasięgiem tereny sąsiedniego pasma górskiego o nazwie Pirin. Obok Riły to najpopularniejsze miejsce wędrówek górskich w Bułgarii i śmiało można połączyć przejście najciekawszych szlaków obu pasm.

Siedem Rilskich Jezior jako przykład jezior polodowcowych
Siedem Rilskich Jezior jako przykład jezior polodowcowych
Monastyr Rilski
Monastyr Rilski

Przejdź do kamer internetowych (webcams) w Rile

Przejdź do propozycji wycieczek

Noclegi — Riła

Riła na summitpost.org

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody