eurogory.com
"Height has nothing to do with it, it is your strength that counts." — Lynn Hill

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Bystrej i Dolina Kondratowa wraz z otoczeniem


»Kuźnice — Myślenickie Turnie (1360 m n.p.m.) — Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)«

Widok z Kasprowego Wierchu na Tatry Wysokie
Widok z Kasprowego Wierchu
(1987 m n.p.m.) na Tatry Wysokie
Kolor szlaku
3h 00 min.↑, 2h 15 min.↓ Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Do Kuźnic najlepiej dotrzeć busem, ewentualnie taksówką. Mogą wystąpić duże problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania własnego samochodu. Wagonik kolejki na Kasprowy Wierch
Wagonik kolejki na Kasprowy
Wierch (1987 m n.p.m.)
Szlak zielony z Kuźnic na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to dość męczące, ale najszybsze dojście na ten szczyt. Z tego względu dobrze się nadaje również do zejścia (w przypadku wybrania innego wariantu podejścia lub po prostu skorzystania z kolejki linowej — więcej informacji tutaj). Z Kuźnic szlak zielony wpierw wiedzie brukowaną drogą razem ze szlakami niebieskim i czarnym, jednak po krótkiej chwili odbija w lewo, wiodąc przez pewien czas wzdłuż potoku Bystra, a dalej, prawie do samych Myślenickich Turni (1360 m n.p.m.), w bliskości jego dopływu — Kasprowego Potoku. Odcinek ten biegnie lasem, szeroką i wygodną ścieżką. Przechodzi m.in. blisko Kasprowej Polany, niedaleko której znajduje się owiana legendami Kasprowa Jaskinia Niżnia. Ostatni odcinek szlaku na Myślenickie Turnie — pośrednią stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch, to charakterystyczna serpentyna. Z Kuźnic 1h 15 min. (1h 00 min.↓). Stąd droga wiedzie najpierw lasem, a potem już monotonnym, ale niezbyt długim podejściem (często wśród kosodrzewiny). Dużą część szlaku przemierzamy zboczem grzbietu, który z lewej strony oddziela nas od Suchej Doliny Kasprowej. Wśród szczytów tegoż grzbietu można wyróżnić Suchą Czubę (1696 m n.p.m.). W końcówce szlaku obchodzimy górną stację kolei linowo-krzesełkowej Goryczkowa i skręcając ostro w lewo dostajemy się na szczyt, a dokładniej przed budynek Obserwatorium Meteorologicznego, położony trochę poniżej wierzchołka. Na Kasprowym Wierchu znajduje się również restauracja. Ze szczytu rozciąga się urzekający widok na Dolinę Gąsienicową wraz z jej stawami, bliską i groźnie wyglądającą Świnicę (2301 m n.p.m.). Poza tym z wierzchołka (nie spod Obserwatorium Meteorologicznego) przepiękny widok na Tatry Wysokie i Zachodnie. Czas dojścia z Kuźnic to 3 godziny (2h 15 min.↓).

Możliwości dalszej wędrówki:

Przełęcz pod Kondracką Kopą (1863 m n.p.m.) — Goryczkowa Czuba (1913 m n.p.m.) — Sucha Przełęcz (1950 m n.p.m.) — Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) — Schronisko "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) — Liliowe (1952 m n.p.m.) — Świnicka Przełęcz (2051 m n.p.m.) — Świnica (2301 m n.p.m.) — Zawrat (2158 m n.p.m.)


(szlaki słowackie)

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) — Liptowski Koszar

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego