eurogory.com
"Po wędrówce zostawiającej tak wiele wrażeń, człowiek chciałby stad wzlecieć jeszcze wyżej, by niebu i obłokom wykrzyczeć radość uniesienia, radość przestrzeni." — Jan Wiktor

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Rybiego Potoku i jej otoczenie


»Palenica Białczańska — Wodogrzmoty Mickiewicza — Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.)«

Wodogrzmoty Mickiewicza
Wodogrzmoty Mickiewicza
Kolor szlaku
2h 20 min.↑, 1h 55 min.↓ Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Asfaltowa droga z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka (1395 m n.p.m.) to prawdopodobnie szlak, którego tatrzańscy turyści nie cierpią najbardziej. Przyczyną są tłumy turystów (często kompletnie nie pasujących do miejsca, w którym się znajdują) i oczywiście nawierzchnia, która doprowadziła do częściowego zatracenia przez to miejsce charakteru górskiego. Z Palenicy Białczańskiej można podjechać wozami konnymi do polany Włosienica, z której już niedaleko do Morskiego Oka. Taka przejażdżka jednak słono kosztuje. Wycieczkę rozpoczynamy koło znanego i najczęściej zapełnionego samochodami turystów (chcących w większości udać się do Morskiego Oka) parkingu na Palenicy Białczańskiej, można tu dojechać również busem. Ponad pół godziny podchodzimy łagodnie nieznakowaną drogą asfaltową, po drodze m.in. przekraczając Waksmundzki Potok i mijając leżącą po lewej stronie Niżnią Polanę pod Wołoszynem. Następnie z prawej strony dochodzi czerwony szlak z Rówieni Waksmundzkiej i odtąd do Morskiego Oka podążamy już za tymi znakami. Po 50 minutach (40 min.↓) od Palenicy Białczańskiej docieramy do pięknych wodospadów — tzw. Wodogrzmotów Mickiewicza. Zimą zdarzają się tu lawiny. W prawo odchodzi zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki, natomiast skręcając w lewo w 10 minut (15 min.↓) schodzi się do Schroniska w Roztoce. Szlak wiedzie teraz praktycznie płaskim terenem podnóżami Roztockiej Czuby (1426 m n.p.m.), dochodząc do leśniczówki Wanta. Kawałek przed nią szlak wkracza w las, i chwilowo nie wiedzie asfaltową drogą, która pnie się na tym odcinku serpentynami w górę. Szlak skraca ten odcinek i prowadzi już bardziej stromym leśnym podejściem. Stąd do Morskiego Oka podążamy Doliną Rybiego Potoku (wcześniej Doliną Białki), cały czas w bliskiej odległości od Rybiego Potoku. Wyłaniają się majestatyczne Mięguszowieckie Szczyty oraz charakterystyczne ostre wierzchołki Mnicha (2070 m n.p.m.) i położonego za nim, wyższego Zadniego Mnicha (2172 m n.p.m.). Mijamy polanę Włosienica, do której dowożą turystów wozy konne, następnie dużą restaurację, i wchodzimy w teren znany ze schodzących tu zimą z prawej strony zboczami Opalonego Wierchu (2115 m n.p.m.) lawin. Po przeciwnej stronie góruje natomiast nad Doliną Rybiego Potoku grań Siedmiu Granatów. Krótko przed schroniskiem dochodzi z prawej strony niebieski szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstową Czubę (1763 m n.p.m.). Do Morskiego Oka, chyba najpiękniejszego jeziora Tatr Polskich i z fantastycznymi widokami na górujące nad nim olbrzymy — m.in. Mięguszowieckie Szczyty, dochodzimy po półtorej godzinie (1h 15 min.↓) od Wodogrzmotów Mickiewicza. Od Palenicy Białczańskiej natomiast 2h 20 min. (1h 55 min.↓).

Opadający spod szczytu Opalonego Wierchu Głęboki Żleb (zwany Żlebem Żandarmerii) - corocznie schodzą nim liczne lawiny
Opadający spod szczytu Opalonego
Wierchu (2115 m n.p.m.) Głęboki
Żleb (zwany Żlebem Żandarmerii) —
corocznie schodzą nim liczne lawiny
Widok na Rysy z okolic schroniska nad Morskim Okiem
Widok na Rysy (2499 m n.p.m.)
z okolic schroniska nad Morskim Okiem
Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna w pełnej krasie
Mięguszowieckie Szczyty
i Cubryna (2376 m n.p.m.)
w pełnej krasie (1)
Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna i Mnich
Mięguszowieckie Szczyty,
Cubryna (2376 m n.p.m.) i Mnich (2070 m n.p.m.)
Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna w pełnej krasie
Mięguszowieckie Szczyty
i Cubryna (2376 m n.p.m.) w pełnej krasie (2)

Możliwości dalszej wędrówki:

Wodogrzmoty Mickiewicza — Polana pod Wołoszynem — Rówień Waksmundzka

Wodogrzmoty Mickiewicza — Rusinowa Polana

Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich przez Świstową Czubę (1763 m n.p.m.)

Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Szpiglasowa Przełęcz (2110 m n.p.m.) — Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.)

Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Wrota Chałubińskiego (2022 m n.p.m.)

Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Czarny Staw pod Rysami (1583 m n.p.m.)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń





rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3599 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego