eurogory.com
"The Beauty of the Mountain is hidden for all those who try to discover it from the top, supposing that, one way or another, one can reach this place directly. The Beauty of the Mountain reveals only to those who climbed it." — Antoine de Saint-Exupery

Tatry Polskie

Informacje ogólne Opisy szlaków turystycznych

Dolina Rybiego Potoku i jej otoczenie


»Palenica Białczańska — Wodogrzmoty Mickiewicza — Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.)«

Wodogrzmoty Mickiewicza
Wodogrzmoty Mickiewicza
Kolor szlaku
2h 20 min.↑, 1h 55 min.↓ Czas przejścia
brak Trudności techniczne
brak Ekspozycja
brak Ubezpieczenia

Asfaltowa droga z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka (1395 m n.p.m.) to prawdopodobnie szlak, którego tatrzańscy turyści nie cierpią najbardziej. Przyczyną są tłumy turystów (często kompletnie nie pasujących do miejsca, w którym się znajdują) i oczywiście nawierzchnia, która doprowadziła do częściowego zatracenia przez to miejsce charakteru górskiego. Z Palenicy Białczańskiej można podjechać wozami konnymi do polany Włosienica, z której już niedaleko do Morskiego Oka. Taka przejażdżka jednak słono kosztuje. Wycieczkę rozpoczynamy koło znanego i najczęściej zapełnionego samochodami turystów (chcących w większości udać się do Morskiego Oka) parkingu na Palenicy Białczańskiej, można tu dojechać również busem. Ponad pół godziny podchodzimy łagodnie nieznakowaną drogą asfaltową, po drodze m.in. przekraczając Waksmundzki Potok i mijając leżącą po lewej stronie Niżnią Polanę pod Wołoszynem. Następnie z prawej strony dochodzi czerwony szlak z Rówieni Waksmundzkiej i odtąd do Morskiego Oka podążamy już za tymi znakami. Po 50 minutach (40 min.↓) od Palenicy Białczańskiej docieramy do pięknych wodospadów — tzw. Wodogrzmotów Mickiewicza. Zimą zdarzają się tu lawiny. W prawo odchodzi zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki, natomiast skręcając w lewo w 10 minut (15 min.↓) schodzi się do Schroniska w Roztoce. Szlak wiedzie teraz praktycznie płaskim terenem podnóżami Roztockiej Czuby (1426 m n.p.m.), dochodząc do leśniczówki Wanta. Kawałek przed nią szlak wkracza w las, i chwilowo nie wiedzie asfaltową drogą, która pnie się na tym odcinku serpentynami w górę. Szlak skraca ten odcinek i prowadzi już bardziej stromym leśnym podejściem. Stąd do Morskiego Oka podążamy Doliną Rybiego Potoku (wcześniej Doliną Białki), cały czas w bliskiej odległości od Rybiego Potoku. Wyłaniają się majestatyczne Mięguszowieckie Szczyty oraz charakterystyczne ostre wierzchołki Mnicha (2070 m n.p.m.) i położonego za nim, wyższego Zadniego Mnicha (2172 m n.p.m.). Mijamy polanę Włosienica, do której dowożą turystów wozy konne, następnie dużą restaurację, i wchodzimy w teren znany ze schodzących tu zimą z prawej strony zboczami Opalonego Wierchu (2115 m n.p.m.) lawin. Po przeciwnej stronie góruje natomiast nad Doliną Rybiego Potoku grań Siedmiu Granatów. Krótko przed schroniskiem dochodzi z prawej strony niebieski szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstową Czubę (1763 m n.p.m.). Do Morskiego Oka, chyba najpiękniejszego jeziora Tatr Polskich i z fantastycznymi widokami na górujące nad nim olbrzymy — m.in. Mięguszowieckie Szczyty, dochodzimy po półtorej godzinie (1h 15 min.↓) od Wodogrzmotów Mickiewicza. Od Palenicy Białczańskiej natomiast 2h 20 min. (1h 55 min.↓).

Opadający spod szczytu Opalonego Wierchu Głęboki Żleb (zwany Żlebem Żandarmerii) - corocznie schodzą nim liczne lawiny
Opadający spod szczytu Opalonego
Wierchu (2115 m n.p.m.) Głęboki
Żleb (zwany Żlebem Żandarmerii) —
corocznie schodzą nim liczne lawiny
Widok na Rysy z okolic schroniska nad Morskim Okiem
Widok na Rysy (2499 m n.p.m.)
z okolic schroniska nad Morskim Okiem
Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna w pełnej krasie
Mięguszowieckie Szczyty
i Cubryna (2376 m n.p.m.)
w pełnej krasie (1)
Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna i Mnich
Mięguszowieckie Szczyty,
Cubryna (2376 m n.p.m.) i Mnich (2070 m n.p.m.)
Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna w pełnej krasie
Mięguszowieckie Szczyty
i Cubryna (2376 m n.p.m.) w pełnej krasie (2)

Możliwości dalszej wędrówki:

Wodogrzmoty Mickiewicza — Polana pod Wołoszynem — Rówień Waksmundzka

Wodogrzmoty Mickiewicza — Rusinowa Polana

Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich przez Świstową Czubę (1763 m n.p.m.)

Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Szpiglasowa Przełęcz (2110 m n.p.m.) — Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.)

Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Wrota Chałubińskiego (2022 m n.p.m.)

Schronisko przy Morskim Oku (1395 m n.p.m.) — Czarny Staw pod Rysami (1583 m n.p.m.)

Dodaj komentarzKomentarze (0)

Wyszukiwarka noclegów

Wyszukiwarka połączeń

rozkład jazdy PKS PKP BUSY bilety lotnicze bilety autokarowe

Kalkulator walutowy

=     Kurs sprzedaży NBP: 1€ = 4.3533 PLN

Prognoza pogody

48-godzinna numeryczna prognoza pogody (tworzona przez ICM Uniwersytet Warszawski) dla Zakopanego